"Bağımsız Deprem Kurulu oluşturulmalı, meslek odaları sürece katılmalı"

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, Başkanlık Divanı’nı seçtiği ilk toplantının ardından dün ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

"Bağımsız Deprem Kurulu oluşturulmalı, meslek odaları sürece katılmalı"

CHP İzmir Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, toplantıda yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

Bu Araştırma Komisyonunun “teknikten öte vicdani bir komisyon” olduğuna işaret eden Av. Sevda Erdan Kılıç, “Sorumluluğumuz çok büyük ve biz de bunun bilincindeyiz.” dedi.

“Parti rozetlerimizi kapının arkasında bırakıp, toplantıya hepimiz birer ‘Türkiye Milletvekili’ olarak katılmalıyız.” vurgusunu yapan CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, “Katıldığım televizyon programlarında gazeteciler ‘kim sorumlu?’ diye sorduğunda, ‘Kim sorumlu değil, hepimiz sorumluyuz’ cevabını veriyorum. Çünkü, hepimizin belli bir yerde sorumluluğu var, bundan da kaçınmamak gerekiyor ve bu sorumluluğu alıp öyle hareket etmek gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Ortaya çıkacak raporumuzun uygulanabilir yasalar için zemin oluşturması gerekiyor”

Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, komisyon çalışmaları sırasında Yapı Denetim Kanunu, İmar Kanunu ve Afet Kanunu’nun mutlaka konuşulması gerektiğini ancak onun da ötesinde komisyon çalışmalarının sonunda, derli toplu ve uygulanabilir bir Deprem Kanunu’nun ortaya konulması gerektiğini bildirdi. CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, İmar affı ve İmar barışının da gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Kanunlara ve yönetmeliklere farklı farklı atıflar yapılıyor ama uygulayıcılar hangisini uygulayacakları konusunda zaman zaman şaşırabiliyorlar. O nedenle, ortaya çıkacak raporumuzun uygulanabilir yasalar çıkarmamız için zemin oluşturması gerekiyor. Böyle olunca da bürokrasi tıkandığı yerde, bizim bu net önerilerimizle ortaya çıkacak Deprem Kanunu’ndan faydalanarak işlerini çok daha kolay yapabilir.” dedi.

Komisyon çalışmaları sırasında kimlerin dinleneceğinin de önemli olduğunu vurgulayan Av. Sevda Erdan Kılıç, kimlerin dinlenmesi konusunda önerecekleri akademisyenler olacağını ifade etti. CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, Kandilli Rasathanesi’nden hocalar ile İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası başkan veya temsilcilerinin muhakkak dinlenmesinin önemli olduğunu, çünkü ilgili odaları da sürece katmanın çok önemli olacağını kaydetti.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, son deprem İzmir’de yaşandığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden, beklenen olası deprem bölgesi de İstanbul olduğu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yetkili isimlerin davet edilip, onların şu ana kadar yaptığı çalışmalar hakkında fikir sahibi olmak gerektiğini bildirdi.

“Milletvekilliğimizde yaptığımız en önemli görev bu olacak”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, şunları kaydetti:

“Erzincan, Düzce, Elazığ, Kocaeli, Sakarya, İzmir gibi gidip görülmesi ve sahada tespit edilmesi gereken yerler var. Bu gözlemlerin bir an önce yapılması gerekiyor. Bakanlık ve ilgili kurumlardan da dinleyeceğimiz kişiler olabilir. Onları da dinledikten sonra, komisyon üyesi milletvekillerinin önerilerini almak daha kıymetli olur. Çünkü, konuyla ilgili uzmanlar dinlendikçe belli fikirler şekilleniyor ve komisyon çalışmalarında da aynı noktaya gelebiliyoruz.

Bağımsız Deprem Kurulu oluşturulmalı, Deprem Kanunu çıkarılmalı.

Ben inanıyorum ki bu komisyon çalışmaları sonunda oluşacak rapor sadece rapor olarak kalmayacak, birçok yasa ve yönetmeliğin ortaya çıkmasına vesile olacak ve bunun altında da bizim imzamız olacak. Milletvekilliği sürecimizde, bizim belki de yapmış olduğumuz en önemli görev bu olacak. Çünkü, bu konu bugünümüzü ilgilendirmiyor, geleceğimizi, çocuklarımızı ve torunlarımızı ilgilendiriyor. Bir milletvekilinin gelecek kuşakların yaşam hakkı için atabileceği en önemli imzanın, yasalaşabilecek bir deprem raporu olduğunu düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER