“Albaylara havyar, astsubaylara çavdar”

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri tamamlandı. Kanun Meclis’ten geçti.

“Albaylara havyar, astsubaylara çavdar”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Anadolu insanı için söz namustur” diyerek, Tayyip Erdoğan’ın verdiği sözleri hatırlattı. CHP’li Bakan, Meclis’te Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının 1970 ve 1975 yıllarında özlük hakları için yaptıkları protestoları anlattı:

“Albaylara havyar, astsubaylara çavdar”

“16 Mayıs 1970… Yine, Meclis’te Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu görüşülüyor. Ama o zaman da astsubaylarla ilgili bir ilerleme yok, hatta özlük haklarında geriye gitme var. Mevcut askerî kanunlar gereği, astsubayların eli kolu bağlı olduğu için o zamanki adı TEMAY olan derneğe üye olan astsubayların eş ve çocukları bir yürüyüş düzenliyor. Düzenlenen yürüyüşteki pankartlarda şunlar yazıyor: ‘Araba değil, mesken istiyoruz,’ ‘Albaylara havyar, astsubaylara çavdar,’ ‘Ordu bölünmez bir bütündür,’ ‘Türkiye’de imtiyazlı bir sınıf yaratılamaz.’ 1970’ten beş sene sonra, 1975’te Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra, enflasyon almış başını gitmiş, memurlara zam yapılmış. Genelkurmay bir teklifte bulunuyor, sanki Kıbrıs Barış Harekatı’nı sadece subaylar kazanmış gibi, subaylara tazminat ve yan ödeme… Bu arada, onunla da yetinmiyor, astsubaylar için de diyor ki: ‘Ordunun hiyerarşisi gereği, binbaşıya denk olan kıdemli başçavuşun maaşını yüzbaşı seviyesine düşürün.’ Böyle bir düzenleme geliyor Meclise. Bu sefer 600’ün üzerinde astsubay ve eşleri Ulus’tan Kızılay’a kadar eksi 5 derecede yürüyorlar. Kızılay’a 60 metre kala panzerler durduruyor. Bir astsubay eşi panzerin önünden kaçmayıp ‘Değil su, kurşun yağdırsanız da davamızdan vazgeçemeyeceğiz’ diyor. Bu yürüyüşten dolayı astsubaylar ordudan atıldı, hapse atıldı, kuvvet değiştirildi, sürüldü... Aradan elli yıl geçti, bu elli yılın yirmi yılında da neredeyse siz iktidarsınız, bugün yine astsubaylar bu kanunda yok.”

“Söz namustur!”

Astsubayların, emekli binbaşıların ve uzman jandarmaların özlük haklarıyla ilgili çözülmeyi bekleyen sorunları sıralayan CHP’li Bakan, “Anadolu insanı için söz namustur” dedi Tayyip Erdoğan’ın verdiği sözü hatırlattı: “2018 yılı, haziran ayı, Kayseri Komando Tugayı, Tayyip Erdoğan astsubaylara müjde veriyor, ‘Astsubaylarımızın göreve başlama kademelerini eğitim yıllarına göre bir üste çıkarıyoruz. Mesela şu an iki yıllık yükseköğrenim mezunu bir astsubayımız 1/9’den başlıyor, 2/9’den başlayacak. Aynı şekilde dört yıllık yükseköğrenim mezunu 3/9’ten başlıyor, onları da 1/8’e yükselteceğiz’ diyor. Anadolu insanı için söz namustur. Sözünüzü tutarsanız o sözün hükmü olur, sözünüzü tutmazsanız o söze kimse bir daha itibar etmez, astsubaylar da itibar etmez.”

“Etiyopya’da Kral Necaşi Eshame Türbesi’nin restorasyonuna harcadığınız parayı…”

CHP’li Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Emekli binbaşısı, astsubayı, uzman jandarması, uzman çavuşu, sivil memuru, yüzbinlerce Türk Silahlı Kuvvetleri personeli var; eşi, çocuğu, emeklisi, onlar için konuşuyorum ve şunu söylüyorum: Cibuti’ye ‘dostluk barajı’ adı altında hibe olarak baraj yapmaya, Etiyopya’da Kral Necaşi Eshame Türbesi’nin restorasyonuna, makam arabalarına, saraylara, geçmediğimiz köprülere, uçmadığımız havalimanlarına harcadığınız parayı eksi 30 derecede Gabar’da, Cudi’de, Kato’da, Gara’da görev yapan, bir emirle ölüme giden bu vatan evlatları için harcayın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER