Akşener, İYİ Parti’nin projesi Artagan’ı açıkladı

İYİ Parti lideri Akşener, ekonomide ve ticari ilişkilerde dijital dönüşümü hedef alan "Artagan Projesi"nin ayrıntılarını açıkladı. Artagan'ın öz Türkçe'de 'bolluk ve bereket' anlamına geldiğini belirten Akşener, "Adı gibi memleketimizi, bolluk ve berekete kavuşturma yolunda, çok önemli bir kilometre taşıdır" diye konuştu.

Akşener, İYİ Parti’nin projesi Artagan’ı açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘Artagan projesi’ ile Türkiye’de mali kaynak sağlanacağını açıkladı.

Akşener, detayları şöyle anlattı:

* Türkiye’de seçmen uzun bir zamandır bu arkadaşlar sebebiyle veli nimet olmaktan çıktı. Biz yandaş müteahhit kasalarının değil milletimizin gerçeklerinin peşindeyiz. Nereye gitsek AK Parti iktidarının milletimizi ne duruma düşürdüğünü dinliyoruz.

* Bu düzen böyle devam edemez. Milletimiz ilk sandıkta bu eğri düzenin sahiplerine büyük bir ders verecek bu çok açık. O sandık elbet gelecek ve milletimiz İYİ Parti diyecek. Biz kadrolarımız ve projelerimizle hazırız.

*Biz Türkiye’ye huzur getirmeye yemin ettik. Bugün yolsuzluğu nasıl bitireceğimizi, hak ve adaleti nasıl sağlayacağımızı açıklıyoruz. Artagan projesini açıklıyoruz.

* Artagan Öztürkçe’de bolluk ve bereket anlamına geliyor. Türkiye bu kadar zenginliğe sahip bir ülkeyken nasıl oluyor milletimiz yoksullukla, krizle boğuşmak zorunda kalıyor? İşte Artagan’ı Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için hazırladık.

* Çağın gerektirdiği değişimlere ayak uyduran devletler hızla zenginleşirken bu değişimi ıskalayan bizim gibi ülkelerde inivasyonun yıkıcı etkilerine maruz kalıyor. Her yıl trilyonlarca lira kayba uğruyoruz.

* Artagan’ın sağlayacağı kazançlar emsalsiz bir bereketin kapılarını açıyor. Şimdiye dek hiç yaşamadığımız bir para bolluğuna sahip olacağız.

* Kaynak yetersizliği sebebiyle gerçekleştiremediğimiz tüm atılımlar için ihtiyacımız olan finansmana sahip olacağız. Türkiye’nin 2021 yılı bütçesinin 1.1 trilyon lira gelir hedeflendiğini görünce bu rakamların ne kadar büyük bir zenginlik anlamına gördüğünü anlayabiliriz.

* Artagan değeri 2 trilyon lirayı aşan büyük bir sorunu çözüyor. Yolsuzluğun, rantın, yoksullaşmamızın temelinde bu sorun var. OECD verilerine göre Türkiye ekonomisinin yüzde 28.72’si kayıt dışı.

* Mali sistemimiz o kadar bozuk ki dünyanın en yüksek vergilerini vermemize rağmen vergi geliri üretemiyoruz. Dolaylı vergiler daha da yüksek. Bize göre devlet topraklarımızı koruduğu gibi topraklarda oluşan ekonomik değeri de korumakla yükümlüdür.

* Türkiye’nin köklü bir değişime cesur insanların atacağı adımlara, Türkiye’nin İYİ Parti’ye Türkiye’nin Artagan’a ihtiyacı var.

* Mali sistemimiz o kadar verimsiz ki herkes batan bir gemideki filikaya ulaşma iç güdüsü ile kendini kurtarmaya çalışıyor. Bunun sonucundan en küçükten en büyük işletmeye kadar kayıt dışılık toplumun tüm hücrelerine yayılıyor.

* Artagan, içinde binlerce yazılım ve vergi uzmanının bulunduğu korunaklı bir kampüste yer alır. Kampüsün altında ise bir sunucu tarlası bulunur.

* OECD'nin verilerine göre Türkiye Ekonomisi'nin yüzde 28,72'si kayıt dışı.

* Yani Türkiye, en yüksek kayıt dışı ekonomiye sahip ülke durumunda. Bu ne demek? Türkiye, adeta bir kayıt dışı cenneti demek.

* Kayıt dışılık yüksek olduğu için ülkemizde gelir vergileri yüksek, dolaylı vergilerde dünya şampiyonuyuz.

* 83 milyon vatandaşımızdan sadece 21 milyonu sigortalı. Türkiye’de bütün yük kayıtlı çalışanın üzerinde.

* Yani 83 milyonun sağlık giderlerini, 13 milyon emeklinin maaşını, 4 milyona yakın sığınmacının giderlerini bu 21 milyon sigortalı vatandaşımız ödüyor.

İşte bu yüzden asgari ücretteki vergi yükü yüzde 50’yi buluyor, işte bu yüzden elektrik faturalarında beş kalem vergi ödüyoruz.

İşte o yüzden bir araba aldığımızda bir araba da devlete ödüyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER