AK Parti’den Tunç Soyer’e istihdam sorusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe yılsonu itibariyle belediye şirketlerinde işe girişi yapılan 5 binin üzerinde yeni personel olduğunu söyledi. Boztepe, “Büyükşehir Belediyesi’ni hızla Seferihisar’daki duruma götüren belediye başkanı göreve geldiği günden bu yana 5 binin üzerinde işe alım yapmıştır. Başkan, ekonomik daralma ve mali yapıdan bahsederken bu alımları hangi kıstasa göre yapmıştır” dedi.

AK Parti’den Tunç Soyer’e istihdam sorusu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in istihdam politikasına AK Parti’den eleştiri geldi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe yaptığı açıklamada Soyer’in göreve geldikten sonra geçen zaman aralığında 5 binin üzerinde yeni personel alımı yaptığını söyledi.  Büyükşehir Belediyesi’nin şirketleri olan İZELMAN, İZENERJİ ve İZDOĞA’da adeta patlama yaşandığını belirten Boztepe, “Belediyede uzmanlık gerektiren fuar şirketi İZFAŞ, hizmet sektörüne hitap eden Grand Plaza, ulaşım şirketleri Metro A.Ş ve İZDENİZ ile İZBETON şirketleri dahi dolup taştı. Seferihisar’ı borç batağında devreden, belediyeyi mali krize sokan sayın başkan burada da aynı yöntemi sergiliyor. Adeta miras yedi, hayırsız bir evlat gibi davranan başkan bir yandan ekonomik daralma ve mali sorunlardan bahsediyor. Kendisiyle çelişen uygulamalara imza atan başkanı bu tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

AK Partili Boztepe şu açıklamayı yaptı:

“Buradan başkana sormak istiyoruz; alınan personelin ne kadarı İzmir'de ikametgah ediyor? Kaçı 10 yıldır ikametgah ediyor, kaçı 5 yıldır ikametgah ediyor, kaçı hiç ikametgah etmiyor.  Siz bir seçim geçirdiniz. Bizim Cumhur İttifakı üyeleri olarak hiçbir zaman Büyükşehir’den bir beklentimiz olmadı. Sadece parti içinde yarışta, delege seçimlerinde ve kongrelerde siyasi destekçilerinize omuz vermek için belediyeyi CV bankası haline çevirdiniz. İzmir’de yetmiyormuş gibi bu tavrınızı Ankara’ya taşıdınız. Siyasi yol arkadaşınızı kurultayda seçtirebilmek için Doğu ve Güneydoğu’da iç Anadolu'da diger bolgelerde'ki il  başkanlarına, yöneticilerine sözler verdiniz. Şimdi bunların diyetinimi ödüyorsunuz. Siz, kendi partinizin İzmirli evlatlarını bile yok sayacak bir tutum içindesiniz. İzmir dışından gelen partilerin çocukları, yakınları belediyede işe giriyor. Yol, sokak, mahalle tanımayan insanlar otogara indiklerinde gördükleri İzmir’de iş sahibi oluyor. Partinize emek vermiş, afiş asmış gençleri yok sayan anlayışın İzmir’e bir şeyler kazandırmasını elbette beklemiyoruz. Kısa sürede alınan 5 binin üzerindeki kişinin belediyeye maliyeti yıllık 500 milyonun üzerindedir. Kredilerle, yüksek faizli borçlanmalarla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi hızla uçuruma yuvarlanan bir araba gibidir. Bu arabanın direksiyonunda olan Sayın Soyer kendisiyle birlikte tüm İzmir’in geleceğini de ipotek altına almıştır. İzmir’in öz evlatları, belediyeden umut bekleyen gençlerimiz dururken Hakkari’den, Van’dan, Erzurum’dan, Konya’dan, Muğla’dan partililerin referansıyla  yapılan alımlarda hangi kıstas referans alınmıştır. Kriteriniz ve ölçütünüz ne olmuştur. Bunu bilmek başta belediye meclis kararlarına imza atan biz seçilmişlerin, sonra size oy veren İzmirlilerin hakkıdır”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü baş
Şükrü baş - 7 ay Önce

Kimki haksız ve hukuksuz halkın istemediği kararlara onay verirse ne halkın ne Hakkın huzuruna çıkabilir sırtınızda atesten gomlek taşıdığınızi bilesiniz

SIRADAKİ HABER