AK Parti İzmir'den açıklama: Tesisin sadece yüzde 30'u çalışıyor

Çiğli Arıtma Tesisi önünde basın açıklamasında konuşan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “İzmir’in bütün atıkları, kanalizasyonu toplanıyor Çiğli’ye ve bunun yüzde 30’u arıtılıyor, yüzde 70’ı arıtılamıyor. Yüzde 70’ı nerede? Bizi sokmadıkları yerde” dedi.

AK Parti İzmir'den açıklama: Tesisin sadece yüzde 30'u çalışıyor

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli tarafından gerçekleştirilen açıklamaya AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti İl Yönetimi de yer aldı.

CHP BELEDİYECİLİĞİ DEMEK; ÇÖP, ÇAMUR, ÇUKUR...
AK Parti hükümetinin Türkiye’yi aya götürdüğünü ancak yerel yönetimin vatandaşları yaya bıraktığını söyleyen Sürekli, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçen gün ulusa seslenişinde 2023 vizyonumuzu Türkiye’nin 100 yılı mottosuyla açıkladı. Onlar, 100 yılın en büyük koku sorununu bu dönemde yaşattılar. CHP ve Tunç Soyer döneminde 100 yılın koku sorununu yaşadık, yaşıyoruz. Yaşamaya da devam edeceğiz. Bunlar iyi günlerimiz. Bütün telaşları bundan kaynaklı… Herkes gidiyor aya, AK Parti hükümeti Türkiye'yi aya götürüyor, bunlar İzmir’de bizi yaya bırakıyorlar. Koku sorununa biz 4 yıldır dikkat çekiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 10-15 yıldır bu konuya değiniyor ve vurgu yapıyor. CHP belediyeciliği demek; çöp, çamur, çukur...  Bunların sonucu da koku... Çamur konusunun en önemli olduğu alan bulunduğumuz alan. Bu çamurlardan nerelere geleceğiz? Büyükşehir belediye başkanı aday olduğunda ‘3 sene sonra Körfez’de yüzeceğim’ dedi. Konu oradan başladı, kendisi başlattı. İncelemeden, araştırmadan böyle bir vaatte bulundu. Çünkü yalan söylemeye ve boş vaatlere alışmışlar. İzmirlinin iradesine ipotek koyduklarını sanarak İzmirlileri boş vaatlerle meşgule diyorlar. Sonuçta seçildiler. İzmirlinin iradesi başımızın üzerinde. 3,5 yıl oldu, 4’ncü yıla giriyoruz. Yüzmeyi artık bir tarafa bıraktık. Kendisi de bıraktı. İlk önce bir deneme yaptı. Dış körfezde yine bir algı operasyonu, İzmirliyi aldatma operasyonu yaptı. Tabii bizler bunu çürüttük. İç körfezde yüzülemeyeceği, bu vaadin boş olduğu tartışmasız kabul edilmiştir” diye konuştu.

KÖRFEZİN KİRLETİCİSİ VE KOKUNUN KAYNAĞI TESİS
Kokunun sadece Çiğli ile sınırlı kalmadığına da vurgu yapan Sürekli, “İzmir’de koku sorunu geçtiğimiz yıllarda da vardı. Sayın cumhurbaşkanımız da buna dikkat çekiyordu. Ancak bu yıl evlerimizde oturamadık. Sokaklarda kokudan dolayı yürüyemez hale geldik. Özellikle Çiğli, Mavişehir ve Güzelyalı’da koku sorunu hat safhaya ulaşmışken gerilere doğru da koku nüfuz etti. Bu sorun çözülür mü? Bu sorun kısa vadede ve orta vadede çözülmez. Uzun vadede çözülür. Neden CHP belediyeciliği bunu çözemez? Çözemediler ve çözemezler de... Tespit, teşhis ve tedavi yanlış. Bu zihniyetle bu çözülmez. İlk önce, ‘Koku sorunu yok’ dediler. Bizim Büyükşehir Belediye Meclis üyemiz burnuna mandal takınca alay ettiler. ‘Gel Mavişehir’de gezelim’ dediler. Yalan söylediler. Koku sorununu bu yıl hepsi kabul etti. Kabul edilmeyecek bir durumda da değildi. Bunun nedeni onlara göre Körfez kirliliğiydi. Bunun sebebini de Gediz nehrinin körfezi kirletmesine bağladılar. Yanlıştı, yalandı, algı operasyonuydu. Söyledik. 2 yıl önce Büyükşehir Belediye başkanı İzmir'i ve Körfez’in kokusunu bıraktı Gediz’in doğduğu yere gitti. Algı operasyonları yaptı. İzmirlileri yine oyaladı. Kendince bir film çekti ve vizyona soktu. Ama Gediz nehri kirletmiyordu Körfez’i. Çünkü Gediz, dış körfeze akıyordu. Biz sorunu anlattık. Körfez’in kirlilik sebebi nedir dedik. Bilimsel konuştuk. Siyaset ve demagoji yapmadık. Doğruları söyledik. Muhalefete kulak verin dedik. Vermediler. Körfez’in kirlilik sebepleri 3 tanedir. Birincisi, dereler. Körfeze akan dereler kirlilik oluşturuyor. Bu dereleri ıslah için yaptığınız çalışmalar külliyen yanlıştır. Bu yanlıştan dönün dedik. İki… Yağmur suyuyla kanalizasyon aynı hattan gidiyor. Bunların derhal ayrıştırılması lazım dedik. 5 bin km yağmur suyu hattı yapılması lazım dedik. Onlar bu süreçte 642 km yapmışlardı ve bu yüzde 12’lik bir dilime tekabül ediyordu. Şimdi yüzde 15’lerde... 5 bin km yağmur suyu hattı yapılması gerekirken şu an geldikleri nokta 850 km. Yine yaya kaldılar. Esas körfezin kirleticisi ve kokunun kaynağı... Bizi sokmak istemedikleri, provokasyon yaptıkları, asker gibi, polis gibi güvenlik görevlilerini dizdikleri yerden kaynaklanıyor. Telaşları da bu” ifadelerini kullandı.

TESİSİN SADECE YÜZDE 30’U ÇALIŞIYOR!
Sürekli, “İki tane yan madde var bir tane esas madde var. İzmir'in ana kirlilik nedeni Büyük Kanal Projesi’nin çalışmamasıdır. Büyük kanal projesi 4 fazda planlanmıştır, 3 faz yapılmıştır. İdealı, doğru olanı, sonuç alınması için yapılması gerekeni Avrupa’da da incelendiğinde 4-5 faz olması lazımdır. Burada da 4 faz olarak planlanmıştır ancak Büyük Kanal İzmir’de 3 fazdır. 4’ncü fazın ihalesini 10 yıldır yapamadılar, 4’ncü faz yapılmalıdır, ancak 10 yıldır yapamadılar. En son ihalesini 24 Ağustos'ta iptal ettiler. Kredisi de hazırken.  Bu faz olmadan Büyük Kanal Projesi çökmüştür. Zaten diğer 3 fazdaki durum da içler acısıdır. 4’ncü faz olmayınca, 3 fazda teknolojik yenilemeler yapılmadığı için Büyük Kanal Projesi çökmüş ve fiilen bitmiştir. Bu proje yüzde 30 ile çalışmaktadır. Bu ne demektir? İzmir’in bütün atıkları, kanalizasyonu toplanıyor Çiğli’ye ve bunun yüzde 30’u arıtılıyor, yüzde 70’ı arıtılamıyor. Yüzde 70’ı nerede? Bizi sokmadıkları yerde. Niye telaşları var diye merak edildi… Biz CHP Genel Başkanı gibi kamu kurumlarını basmıyoruz, kamuya açık alana geliyoruz. Geçen sene tekneler ile gelmiştik ve çamura saplanmıştık. Yığınla denizin önündeki alana biriktiriyorlar atığı. Gerçekler burada. Onlar sanal dünyada yaşıyorlar, biz gerçeklerin olduğu yerdeyiz. Çalışan 3 fazdan yapılan arıtma sonucu çıkan çamurlar ne oluyor? Bu çamurlar normalde kurutma tesisinde kurutulması lazım. Planlamada normalde kurutma tesisi de var. 3 fazda çıkan çamurla kurutulmalıydı burada. Bu tesis olmadığı için çamurlarda denizin önünde alan bulmuşlar ve oraya çamurları döküyorlar. Denizin önünde bir alan bulmuşlar, oraya da bir alan yapmışlar. Çamuru da döküyorlar, üstüne de kireç örtüyorlar.

İZMİR’İ KOKU SORUNUNDAN ANCAK AK PARTİ KURTARIR
"Büyükşehir belediyesi burada yıllık 20 milyon lira kireç maliyetiyle karşı karşıya kalıyor. Burası da doldu, çamuru dökecek, üzerini kireçle kapatacak yer de yok. Ne yapacağız bu 3 fazdan çıkan çamuru? Muradiye’ye götürüyorlar ve 50 milyon lira nakliye bedeli ödüyorlar. Sonuçta burada arıtılmayan yüzde 71 kanalizasyon artığı, bu alanda depolanmış ve İzmir kokuyor. Diğer kısmı denizin altında bir alana gömülmüş, üstüne kireç yapılmış. Bir kısmı da Muradiye’ye gidiyor. İşte kokunun kaynağı burada. Bütün telaşları burada.  Peki, 4’üncü Faz ihalesi ne oldu? 10 yıldır yapmıyorsunuz? Niye yapmıyorsunuz? 3. ihaleyi Nurol firması aldı. Nurol firmasını tanıyorsunuz değil mi? Buca Metrosu’nda en düşük teklifi veren firmaydı, 529 milyon lira düşük teklif vermişti. Zararına başkasına verdiler. İzmir’i zarar uğrattılar. Aynı Nurol firmasının burada kazandığı ihale de bu sefer de yüksek maliyet var diye iptal edildi. Nurol ihale almasın diye İzmir kokmaya devam edecek. Ceza verelim derken İzmir'in koku sorunu devam edecek. Ne kadar devam eder? Bakmayın siz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın gerçek dışı beyanlarına, en az 10 sene devam eder. Ancak AK Parti belediyeciliği İzmir’in koku sorununda kurtarabilir” dedi.

HARMADALI’YA GİDECEĞİZ, ORAYA DA ÇEVİK KUVVET ÇAĞIRIN
Harmandalı’da meydana gelen göçüklerle ilgili de bir açıklama yapacaklarını söyleyen Sürekli, “Yakın zamanda Harmandalı’ya da gideceğiz. Orada can güvenliği tehlikesi var şimdiden söylüyorum. Bundan sonraki hedefimiz, Harmandalı. Oraya da isterseniz çevik kuvvet çağırın, gideceğiz. Biz sizler gibi zorbalık yapmıyoruz. Biz demokratik hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

CHP SİYASETİ, YALAN SİYASETİ
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma tesisi konusunda lider konumda bulunmasına rağmen bu sorunların nelerden kaynaklandığı yönündeki soruya, “Hepsi safsataymış, yalanmış. Yalan söylüyorlar. Algı operasyonu yapıyorlar. CHP siyaseti yalan siyaseti. Gördünüz, yaşıyorsunuz, somut. Anketler var ellerinde, telaşları ondan. Bu anketler ne diyor biliyor musunuz? Merkez ilçelerde kokudan çöpten ve çamurdan dolayı hızlı bir eriyişleri var. Çevre ilçelerde zaten Cumhur İttifakın'ın bariz üstünlüğü var. Şimdi merkezde de üstünlüklerini kaybediyorlar. Telaş buradan kaynaklanıyor” yanıtını verdi.

TUNÇ SOYER'İ İZMİRLİLERE ŞİKAYET EDİYORUM
4’ncü faz çalışmalarının 10 yıldır tamamlanamaması sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bir çalışma yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya da yanıt veren Sürekli, “Hiç topu taca atmaya gerek yok. Tamamen onların yetkisinde, sizin dediğiniz gibi de övünüyorlar. Arıtmada Türkiye'nin bir numarasıyız diyorlar. Hepsi hikayeymiş, senaryoymuş. Yaşadık ve gördük. Söylemiyoruz, yaşıyorsunuz. Burada gidin yakın kafeteryalardan birinde oturun… Koku sadece burada da değil Güzelyalı’da bile var. Şehrin içlerine de nüfus etmeye başladı. Artık kendileri de kabul ediyor. Önce koku yok dediler, ondan sonra Gediz'e gittiler. Bunların hepsinin ispatı bir şekilde İzmir’le paylaşıyoruz. Etkin, yerinde, düzeyli muhalefet yapıyoruz. Biz onlar gibi provokasyon üzerine kurulu bir muhalefet yapmıyoruz. Bugün de provokasyon yaptılar ama tutmadı. Kim emri verdiyse bugün burada yaşadığımız sıkıntıya kim sebebiyet verdiyse İzmirlilere şikayet ediyorum.  Ama baş sorumlu Tunç Soyer’dir. Tunç Soyer belediye başkanıysa bugün yaşadığımız sıkıntı ve gerginliği ana sebebi kendisidir. Kendisini İzmirlilere şikayet ediyorum” diye konuştu

AK PARTİ İÇİN ZOR HEMENDİR, İMKANSIZ ZAMAN ALIR
2024 seçimlerini kazanmaları halinde ne kadar sürede bu sorunu bitirecekleri yönündeki soruya yanıt veren Sürekli,  “Alacağız, inceleyeceğiz. Çok hızlı bir şekilde 4. Faz belki de 5. Faz çalışmalarını yapacağız. AK Parti enflasyonda da, hayat pahalılığında olduğu gibi sorunu kabul eder. Sorunu kabul edeceksiniz çözümün en pratiğini bulacaksınız ve yapacaksınız. Ak Parti’nin özelliği budur. Kabul etmek, çalışma ve sonuç almak. AK Parti için zor hemendir, imkansız zaman alır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER