AK Parti İzmir çalışan gazetecilerle buluştu

Gazetecilik mesleğinin zorluklarının konuşulduğu toplantıya AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Cemal Bekle  ile AK Parti İzmir İl Tanıtım ve Medya Başkanı Dilaver Kişili, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili  Özgür Hızal  ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi  katıldı.

AK Parti İzmir çalışan gazetecilerle buluştu

Gazetecilerin çok zor koşullarda çalıştığına değinerek konuşmasına başlayan AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, “Bugün 10 Ocak çalışan gazeteciler günü. Biz bugüne kadar yaptığımız hizmetleri sizler sayesinde vatandaşlarımızla paylaştık. Yaşadığımız çağ, yalan bilginin ve dezenformasyonun had safhada olduğu ve normalleştirilmeye çalışılan bir dönem. Bu açıdan sizin mesleğimiz çok önemli. Emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Bugün bir araya gelmemizin sebebi sizin gününüzü kutlamak. AK Parti Kadın Kolları olarak İzmir’de çok önemli 2 programı gerçekleştireceğiz. Bunlardan birisi kadınlarımızın girişimciliğini artırmak için başlattığımız bir proje. Diğeri de tüm kadın STK’larını davet edeceğimiz geniş katılımlı bir toplantı düzenleyeceğiz” dedi.

Kadın vurgusu

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle ise toplumsal cinsiyet eşitliği ve basın sektöründe kadın vurgusu yaptı ve “Hayatın birçok alanını birlikte paylaşıyoruz. Topluma vermek istediğimiz mesajları da sayenizde geniş kitlelere ilerliyoruz. Tarafsız ve özgür basının demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu, kadın tematik alanında sürdürülebilir demokrasinin vazgeçilmezi. Fırsat eşitliği her alanda olmalı. Bununla mücadele ediyoruz. Fırsat eşitliğiyle iliği sahada edindiğim bazı tecrübeleri aktarmak istiyorum. Bu sorunun çözümü sadece yasalarla eğil. Adana’da bir çadırda Romanların yoğun yaşadığı bir bölgede şiddet üzerinde bir araştırma yaparken bana ‘Abi sen şiddeti sadece dövmek mi sanıyorsun’ dediler. Ben o an şunu anladım. Bu sadece tek bir alanda çözülecek bir sorun değil. Sizlerle bir arada olarak sahadaki sorunları paylaşmak özellikle bugün bir arada olmak bizleri çok mutlu etti” diye konuştu.

Ciddi bir mücadele veriyoruz

Gazetecilik mesleğinin zorluğuna dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise; “Bu teknolojik dünyada yapmış olduğunuz mesleği icra etmenin avantajlarını ve dezavantajlarını yaşıyorsunuz. Biz bu işi, tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda yaptığınızı biliyoruz. Bu dünyanın genelinde sosyal medyanın ilerlediği bu dönemde her alanda algıları değiştirebilecek bir güce sahip bir ortamdayız. Biz bununla mücadele ediyoruz Mecliste verdiğimiz kanunlara da bunu ele almaya çalıştık. Sizin içinde yaşadığınız sorunlar ve sıkıntılar var. Biz bunları dinleyelim ve elimizden gelen ne varsa hep beraber bu sorunları çözmek ve elimizden geleni yapmak görevimizdir diye düşünüyorum. Tabii herkes her zaman çok iyi anlaşıp her zaman aynı taraftan bakamayabilir. Ama önemli olan bu ilişkileri saygılı bir şekilde yapmak… Ben hem kendim hem partim adına yapmış olduklarımızı anlatmak için ciddi bir mücadele veriyoruz. Bunların sizler tarafından aynı şekilde aktarılması bizim için çok önemli. Sizin sahada gördüğünüz bir sorunu ya da sıkıntıyı benimle yapılaşmasını ve bu konuda elimden geleni yapmak isterim” dedi.

Doğru diyaloglarla aşılmayacaksorun yok

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise; meslek çalışanlarının ifade özgürlüğü konusunda ciddi sorunlar yaşadığının altını çizerken bir ülkenin özgürlüğünün basının özgürlüğüne bağlı olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi; “Doğru diyaloglarla aşılmayacak bir sorun olmadığını düşünüyorum. Bizler zor bir mesleğin temsilcileriyiz. Zor bir yılı geride bıraktık. Türkiye ifade özgürlüğünde 153. sırada. Bu da en çok bizim sektörümüzü etkiliyor. Hem ifade özgürlüğü açısından büyük sorunlarımız var. Çok zor bir iş yapıyoruz. Basın yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ipin üstündeki cambaza öndü. Bunun öncelikli nedenlerinden birinin örgütlü yapılarla sağlam diyaloglar kuramamak diye düşmüyorum. Biz bunu İzmir’de yaşıyoruz. Sadece İzmir değil Türkiye’de muhatap bulamıyoruz Sorunlarımızı anlatmaktan yorulduk. İstiyoruz ki yaşadığımız sorunları anlatalım ve bizler de sorunlarımıza çözümlerimizi bulalım. 10 Ocaklar özveriyle çalışan meslektaşlarımız için çok daha anlamlı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER