AK Parti'den flaş iddia: Başkan Arda kaçak inşaat mı yaptırdı?

Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, görevi kaçak inşaatlarla mücadele olan Gaziemir Belediyesi’nin kaçak inşaat yaptığını belirterek, ‘’Sayın Belediye Başkanı Halil Arda, komisyonlardaki ve meclisteki çoğunluğuna güvenerek verdiği Başkanlık önergesi hem komisyonda hem de mecliste ret edildi. Ruhsat almadan başlattırdığı inşaat kaçak duruma düştü. 700 bin TL tutarındaki halkın parasını heba etti. Ayrıca ihale yapılmadan bu başlanan bu kaçak inşaatı kim, hangi bedel ve koşullarda aldı?’’ dedi.

AK Parti'den flaş iddia: Başkan Arda kaçak inşaat mı yaptırdı?

Gaziemir Belediyesi’nin, Gaziemir İlçesi, Fatih Mahallesi Sarnıç mevkiinde, ruhsat almadan kaçak başladığı inşaat alanına, 1/1000 ölçekli imar planına komisyonlardan ve Meclis’ten onay çıkmayınca, inşaat, kaçak durumuna düştü. Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’Asli görevi kaçak yapı ile mücadele olması gereken Belediye Başkanı, görevini kötüye kullanarak kaçak yapı inşa etti. Ruhsatı olmayan bir inşaat ihale edilemez, ihale yapılmadan bu harcamalar hangi yöntemle, hangi koşullarda, kimlere yaptırılmıştır? Gaziemir Belediye Başkanı Arda, emrivaki yoluyla yapmaya çalıştığı 1/1000 imar plan tadilatına Belediye Meclisinden onay alamadı. CHP Meclis üye sayısının çoğunlukta olmasına güvenerek İmar planının onaylanmasını beklemeden ve ruhsat almadan inşaatı kaçak olarak başlattı. Fakat işler istediği gibi gitmedi. Bayındırlık ve İmar Komisyonu ile Belediye Meclisinde, Başkana yakın Meclis Üyelerinin kabul oyuna rağmen, Belediye Başkanının meclise getirdiği plan değişikliği önergesi, Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri ve bazı CHP Meclis Üyelerinin oy çokluğu ile ret edildi.’’ dedi.

KAMU ZARARI VERENLERE YASAL MÜRACAATLAR YAPILACAK
Belediye Başkanı eliyle kaçak inşaat yapıldığını ifade eden Ak Partili Atmaca, ‘’Kamu kaynaklarını yerinde ve verimli kullanmakla yükümlü olan Belediye Başkanı yaklaşık 1200 metrekare büyüklüğünde ve harcanan yaklaşık 700 bin TL tutarındaki halkın parasını heba etti. Bu israf ve işbilmezliğin sorumlusu Belediye Başkanı ve yardımcıları ile sorumlu birim müdürlerine zimmet çıkarılmalıdır. Halkın parasını bu şekilde plansız ve kaçak işlerde kullanarak kamu zararına sebep olmuşlardır. Kamu kaynaklarını bu şekilde heba eden, kamu zararına sebep olan, görevlerini kötüye kullanan Başkan ve yardımcıları hakkında yasal müracaatlar en kısa sürede gerekli merciler nezdinde yapılacaktır.’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER