AK Parti'den Bayraklı Belediyesi'ne eleştiri yağmuru

İZMİR'deki Bayraklı Belediyesi'nin 100 günlük icraatlarını değerlendiren AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, belediyenin kötü yönetildiğini öne sürerek, CHP'li Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın billboardlara ve sosyal medyaya konu olan '40 milyon borç ödedim', '5 milyon tasarruf ettim' gibi sözlerini hedef aldı. Polat, "40 milyon TL borcu nerelere ödediniz? 40 milyon TL kaynağı nereden edindiniz? Bayraklı Belediyesi'ni daha önce başka parti mi yönetiyordu da billboardlarda 'borç ödedim' diye reklam yaptınız? Tespit ettiğiniz israf ve yolsuzluklar ile ilgili gerekli hukuki süreci başlattınız mı" dedi.

AK Parti'den Bayraklı Belediyesi'ne eleştiri yağmuru

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanlığı'nın Bayraklı Belediyesi'nin 100 günlük icraatlarını değerlendirdiği basın toplantısı Bayraklı Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda yaptığı konuşmada Bayraklı ilçesinin çevre, kentsel dönüşüm, altyapı gibi sorunları bulunduğunu belirten AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, Özkanlar pazaryerinde kayıtlı-kayıtsız bin 300 pazar esnafının ve ailelerinin mağdur edildiğini savundu. Sorunun çözüme kavuşturulmasını isteyen Polat, "Bizler, muhalefette olduğumuz her ilçede olduğu gibi Bayraklı'da da kentin ve kent sakinlerinin menfaatine olacak her konuda belediye yönetiminin yanında olacağımızı her fırsatta dile getiriyor ve gereğini de yapıyoruz. Buna geçtiğimiz meclislerde AK Parti önergeleriyle oy birliğiyle kabul edilen; kentsel dönüşüm komisyonunun kurulması, arsa rayiç bedellerinin düşürülmesi, doğalgaz komisyonunun kurulması, belediye düğün salonlarının şehit ve gazilerimizin birinci derece yakınlarına 100 TL tahsis edilmesi, meclis oturumlarının canlı yayınlanması gibi birçok örnek verebiliriz" diye konuştu. Muhalefet olarak sadece önlerine gelen maddeleri oylamadıklarını, kente katkı sağlayacak öneriler de getirdiklerini ifade eden Polat Altınyol ve İZBAN hattının yer altına alınarak Bayraklı'nın denizle buluşturulması, kentsel dönüşümde sorunların bitirilmesi amacıyla bazı projelerde revizyon yapılması gibi birçok önerileri olduğunu dile getirdi. Belediye engelliler merkezine engelli vatandaşların rahat ulaşımı için yol ve kaldırımların yapılmasını istediklerini kaydeden Polat, Bayraklı'ya yakışır bir meydan düzenlemesi yapılması ve olası bir doğal afet durumunda toplanma merkezi olarak kullanılması, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı gibi bir sosyal kompleksin kazandırılmasının ilçeye katkı sağlayacağını savundu.

CHP'li Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı hedef alan Halil Polat şöyle konuştu:

"Sayın Serdar Sandal'ın billboardlara ve sosyal medyaya konu olan '40 milyon borç ödedim', '5 milyon tasarruf ettim' gibi açıklamaları, geçtiğimiz 10 yıl Bayraklı'yı yöneten Cumhuriyet Halk Partili önceki yönetimin, Bayraklı Belediyesi'ni ne kadar kötü yönettiğini, çok israf yaptığını kanıtlamaktadır. Bu konuda Sayın Sandal'a bazı sorular sormak istiyoruz. 5 milyon TL'lik tasarrufu hangi kalemlerde yaptınız? 40 milyon TL borcu nerelere ödediniz? 40 milyon TL kaynağı nereden edindiniz? 40 milyon TL borcunu ödediğinizi söylediğiniz Bayraklı Belediyesi'ni daha önce başka parti mi yönetiyordu da billboardlarda 'borç ödedim' diye reklam yaptınız? Tespit ettiğiniz israf ve yolsuzluklar ile ilgili gerekli hukuki süreci başlattınız mı?"

'12 AYDA BORÇLARIN SIFIRLANMASINI UMUYORUZ'

Konuşmasında Bayraklı Belediyesi'nin 2018 yılı kesin hesabından bazı örnekler veren AK Partili Polat, belediye meclisinde borcun açıklanmasını istediklerinde, açık bir yanıt alamadıklarını kaydetti. Polat, "Bayraklı Belediyesi'nin 180 milyon TL borcunun olduğunu ve iştiraklerle birlikte 300 milyon TL'yi bulduğunu 2018 yılı kesin hesabına göre biz açıkladık. 2018 yılında kullandığı 21 milyon 584 bin 198 TL krediyle birlikte toplamda yaklaşık 76 milyon TL kredi kullanımına karşılık, yıllık 9 milyon 63 bin 371 TL faiz ödeyerek belediye yönetimi Bayraklı halkının parasını çarçur etmiştir. Bayraklı Belediyesi 2018 yılı kesin hesabına göre toplamda 50 milyon 649 bin 323 TL'lik taşınmazını satmış fakat bunun karşılığında ise yüzde 48'ini yani 24 milyon 154 bin 935 TL'sini tahsil edebilmiştir. Bu taşınmazların 34 milyon 676 bin 948 TL'lik kısmı 2018 yılında satılmıştır. Eğer söylendiği gibi bir tasarruf ve borç ödeme söz konusuysa Serdar Sandal'ın belediye borçlarını ne zaman bitirmeyi planladığını Bayraklı halkına açıklamasını bekliyoruz. Bu söylemlerinden yola çıkarak 3 ayda 40 milyon borç ödediğine göre 12 ayda belediyenin borcunu sıfırlamasını ve 2019 yılı kesin hesabında da bunu göreceğimizi ümit ediyoruz" dedi.

'DİNLEME CİHAZINI PARTİLERİNDEN BİRİ KOYMUŞTUR'

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın makam odasında bulunan dinleme cihazıyla ilgili de konuşan Halil Polat, şunları söyledi:

"Başkan göreve geldiği ilk dönem bina içinde arama yaptırmış ve herhangi bir böceğe rastlamamış. Yani bu cihaz o göreve geldikten sonra konulmuş. Bunlar kendi iç meseleleridir. O birilerinin ayağına basıyor, birileri de onun ayağına basıyor. Bayraklı halkı bunlarla uğraşmak istemiyor. Hatırlarsınız genel başkanları da böyle bir izleme ve dinleme operasyonuyla gitti. Bu cihazı kendi içlerinden biri yerleştirmiştir. Başkanın odasının anahtarı herkeste yok. Dışarıdan biri yapmış olamaz."

BAYRAKLI'YA DENİZ ULAŞIMI İSTEDİ

31 Mart'ta halkın iradesini ortaya koyarak kendilerine muhalefet görevi verdiğini belirten Polat, bunu layıkıyla yerine getirmek istediklerini söyleyerek, "Halkın menfaatlerine olan, yapıcı ve ilçenin kazanımına katkı koyan tüm projelere destek veririz. Ama zaman kaybına tahammülümüz yok. En eski ulaşım sistemi olan deniz taşımacılığından Bayraklı halkı istifade edemiyor. Vapur iskelesi var ama kullanılamıyor" diye konuştu. AK Partili Polat, Bayraklı İskelesi'nin ilçeye kazandırılması gerektiğini belirterek, ulaşımda vapurdan faydalanılamamasının Bayraklı için büyük ayıp olduğunu savundu.

Toplantıda konuşan Bayrakıl Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş da Bayraklı halkının yaklaşık 9 kilometre uzunluğundaki sahil ile bütünleşmesi gerektiğini söyleyerek, dünyada bunun bir örneği olmadığını dile getirdi. Sadece tek bir yaya geçidiyle deniz tarafına bağlandıklarını anlatan Aktaş, "Vatandaşlar sahil şeridini kullanamıyor. Bayraklı halkı engelleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 yılına kadar burayla ilgili bir çalışma yapmayacağını açıkladı. Biz baskı yapıyoruz. Bu sorunun çoktan çözülmüş olması gerekirdi. Bostanlı'da Karşıyaka'da böyle bir sorun yok. Bayraklı'ya üvey evlat muamelesi yapılmış. Sevgi yolu bağlantısı olan yaya geçidine bir şey olsa biz karşı tarafa nasıl geçeceğiz" dedi. Aktaş, 100 günlük sürede AK Parti olarak 6 önerge verdiklerini ve hepsinin kabul edildiğini de açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER