"Ağaçlar kesildikten sonra eylem yapıyoruz, kime faydası var?"

Doğa için başlatılan çevre mücadelelerini eleştiren Turan; "Misafirlerimizin aklına, ‘2 yıldır ağaç kesilirken eylem yapmadık da kesim bittikten sonra eylem yapıyoruz, bugün eylem yapmanın ağaçlara faydası yok. Peki kime faydası var?’ diye sormak gelmedi mi?" dedi.

"Ağaçlar kesildikten sonra eylem yapıyoruz, kime faydası var?"

Türkiye’nin oksijen depolarından Kaz Dağları’na yapılmak istenilen altın madenine karşı başlatılan doğa mücadelesi Su ve Vicdan nöbetleri ile sürüyor. Dün ise nöbet komitesi tarafından büyük buluşma etkinliği gerçekleştirildi. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, etkinliğin akşamında sosyal medya hesabından Kaz Dağları’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bölgede kesilen ağaç sayısının 13 bin olduğunu iddia eden Turan, şu ifadeleri kullandı:

Kesilen ağaç sayısı asla 195 bin değil, 13 bin. Şimdiden 2 farklı noktada 14 bin yeni fidan dikildi.

Ayrıca madenin çıkarılmasından sonra tüm sahanın sözleşme gereği yeniden ağaçlandırılmasını tüm hemşehrilerimizle beraber yakından takip edeceğiz. Bununla birlikte konunun Atikhisar Barajı(şehir suyu) ile yakından uzaktan ilgisi yok.

Hem maden çıksın hem eylem yapalım nasıl bir mantık. Bugün Çanakkale'mizde çoğu CHP üyesi işadamlarımızca 8 bölgede maden arama, 11 farklı bölgede kömür, 40'ın üzerinde ise mermer ocağı çalıştırılmakta. Yol, baraj, gölet, elektrik hattı gibi hemen hepsinde de benzer ağaç kesimi olmasına rağmen neden bir tepki gösterilmedi?

Bir eksik varsa, daha iyisi mümkünse, uluslararası standartlara aykırıysa tabi müdahale edilmelidir. Ancak bu eylemler, şehrimizin ve ülkemizin huzurunu, kalkınmasını etkilememelidir. Bugün çok talihsiz konuşmalara, ithamlara şahitlik edildi. Unutmuyoruzki; “Üslubun kimliğindir” Ayrıca geçimini bu sektörden sağlayan 100binlerce vatandaşımızın emeğine yazık. Tüm maden firmalarının endişeye sevkedilmesinin kime ne faydası var. Türkiyemiz hukuka, uluslararası standartlara bağlı olarak yeni atılımlar, kalkınma hamleleri ve reformlarla büyümeye devam etmeli. Son olarak keşke firma ve diğer ilgililer süreci daha iyi yönetebilseydi.Şehrin dinamiklerini,tüm partileri, STK’ları, muhtarları alanda misafir ederek bilgi verse, bu adımın bir ülke kazanımı olduğunu izah edebilse,kimsenin aklında bir soru işareti bırakmamayı başarabilselerdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER