Özgener ile kavgasız 4,5 yıl

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener yeniden aday, seçildiğinden bu yana tam 4,5 yıl geçmiş.

Zaman su gibi akıp gidiyor.

İZTO 2018 seçimlerine giderken, Mahmut Özgener’in, Demirtaş’a karşı aday olacağını ilk ben yazdım. Hiç unutmuyorum, iş seyahati için gittiği Amerika’dan beni arayıp “Nereden duydun ağabey?” diye sorduğunda ben de “Nereden duyduğum önemli değil, yazıyı nasıl buldun, aday mısın?” diye sorduğumda "Evet" demişti. 

Özgener, adaylığını ilk açıkladığında kendisine çok yakın olan bazı isimler bile “İyi düşündün mü? Karşındaki adam kolay kaybetmez” diyerek vaz geçirmeye bile çalışmışlardı.

Bu güne kadar bulunduğu görevlerin hakkını çok iyi veren ve tarafsız yönetimiyle küçük, büyük her yaştan, her meslekten insanların sevgisini kazanan Mahmut Özgener, yoğun geçen bir kampanya sonucunda açık ara seçimleri kazanmıştı.

Seçimlerin yapıldığı Fuar İzmir’de büyük bir izdiham yaşanmış, İZTO tarihi böyle bir seçim görmemişti.

Yıkılmaz, koltuğu bırakmaz denen Ekrem Demirtaş, Özgener’e karşı seçimleri, yönetim listesi dahi çıkaramayacak bir şekilde kaybetmişti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener, 4,5 yıllık görev süresinde arkadaşları ile birlikte neler yaptıklarını ailesiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

“BEN” yerine “BİZ” kelimesini kullanan Mahmut Özgener hayata geçirdikleri onlarca projeyi detaylarıyla anlattı. 

İZTO üyelerinin daha iyi şartlarda iş yapabilmeleri için yerli, yabancı kuruluş ve yetkililerle yüzlerce görüşme yaptıklarını, en önemlisi de başta hükümet olmak üzere yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uyum içinde çalıştıklarını açıkladı.
(Dileyenler, Özgener ve arkadaşlarının 4,5 yılda neler yaptıklarını Google’dan bulup okuyabilirler)

İzmirli bir gazeteci olarak benim açımdan 4,5 yıl nasıl geçti derseniz:
İZTO yönetiminin İzmir için yaptıklarına öncelikle çok teşekkür ederim.

Yapılan onlarca proje, binlerce görüşmeye karşı benim gözümde en önemlisi Mahmut Özgener, İzmir’e; odalar arası barışı, dostluğu ve ortak projeler geliştirme ruhunu getirmiştir.

Önceki dönemleri hatırlamakta fayda var. Kendisini İZTO ve Ekonomi Üniversitesi’nin ömür boyu başkanı olarak gören Ekrem Demirtaş, İzmir’deki istediği toplantılara katılır istemediklerine gitmezdi. A kişisi varsa "Ben katılmam" derdi. 

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptığı kavgalar hala hafızalardan silinmedi.

Başta EBSO olmak üzere hiçbir oda ile ortak çalışma ve proje geliştirmez bir arada fotoğraf bile vermezdi.

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü zannedip, şehrin tek sahibi olduğunu düşünürdü.

Ben İZTO’da çok başarılı bir dönemi geride bırakan Mahmut Özgener ve arkadaşlarını, en çok diğer odalar, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler ile ilişkilerinde estirdikleri barış rüzgarları ve ortak çalışma ruhu için kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Yapılan hizmet ve projeler elbette önemli ama en önemlisi İzmir, iş dünyası için bir barış kenti oldu.

Ekim ayında yapılacak seçimler için Mahmut Özgener ve arkadaşlarına şimdiden başarılar diliyorum.

YORUM EKLE