Mucize Meyve ‘Avokado’

Merhaba Ben Haber okuyucuları.

Son zamanlarda Türk mutfağında kendine hatırı sayılır bir yer edinen avokado, içerdiği yağlar ve vitaminler sayesinde eşsiz bir besin. Çoğu meyve esas olarak karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlardan oluşmaktadır. Bakalım bu mucize meyvenin faydaları nelermiş?

1-İnanılmaz derecede besleyicidir
Avokado, sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler bir gıda haline geldi. Besin değerleri göz önüne alındığında bir 'süper gıda' olarak adlandırılan avokadonun birçok türü var. Tek bir avokadonun içinde yer alan vitaminler ise K vitamini, C vitamini, Folat, Potasyum, B5 vitamini ve E vitaminidir.

2-Avokado kalp hastalıklarından korur
Tekli doymamış yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı genel bir koruma sağlar ve yüksek kan basıncını düşürür. Avokadoda bulunan oleik ve linoleik asit yüksek kolesterolü önlemeye yardımcıdır. Bir araştırmada günde yarım porsiyon avokado tüketmek, erkeklerde total kolesterolün korunmasına yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

3-Kemik sağlığını artırır
Bir avokadonun yarısı günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %25’ini karşılar. K vitamini, sağlıklı kemikleri korumak için kalsiyum emilimini artırarak ve idrarda kalsiyum atılımını azaltarak kemik sağlığını destekler. Lutein ve zeaksantin açısından zengin besinler kıkırdak yaralanmaları riskini azaltır. Avokado osteoartit hastalığı olanlar kişiler için çok faydalıdır.

4-İyi bir potasyum kaynağıdır
Potasyum, yeterince alınmayan bir mineraldir. Hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için gerekli bir elektrolittir. Sodyumun kan basıncı üzerindeki olumsuz etkilerini bastırarak kan basıncını düzenler, sağlıklı kalp kasılmasını teşvik eder, felç, böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcıdır. Avokado muza göre %35 daha fazla potasyum içerir.

5-Lif içerir
Avokado lif bakımından zengindir. Diğer besinlere kıyasla yaklaşık yüzde 7 daha fazla lif içerir. Lif, kilo kaybı ve metabolik sağlık için önemlidir. Lif, kilo kaybına katkıda bulunabilen, kan şekeri artışlarını azaltabilen ve birçok hastalığa yakalanma riskiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olan sindirilemeyen bitki maddesidir.

6-İçerdiği yağlar sayesinde besin emilimine yardımcı olur
Çalışmalar, avokado veya avokado yağı ile sebze yemenin, aldığınız antioksidan sayısını önemli ölçüde artırabildiğini göstermiştir. A, D, E ve K vitaminleri, karotenoidler gibi antioksidanlarla birlikte yağda çözünürler. Çalışmalar, salataya katılan avokado yağının antioksidan emilimini 2.6 ila 15 kat arttırabildiğini göstermiştir.

7-Kanseri önlemeye yardımcı olur
Avokadoda bulunan karotenoidler, antioksidanlar ve glutatyon potansiyel olarak meme kanseri, yutak ve boğaz kanserine karşı koruyucudur. Lutein, meme kanseri için tetikleyici olan oksidatif stresi azaltmaktadır. C ile E vitaminleri potansiyel kanser önleyicilerdir ve folat (B9) alımı mide kanseri, pankreas kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı korunmada etkili olabilmektedir. Ayrıca lifli bir meyve olduğu için kolon kanserine karşı da koruyucu olabilir.

YORUM EKLE