Ozan Güven ve Can Manay'ın ortak özellikleri

Sosyal medyada Ozan Güven, ‘Fi’ dizisinde canlandırdığı psikiyatr Can Manay karakterine benzetildi.

Ozan Güven ve Can Manay'ın ortak özellikleri

Can Manay, hem üniversitede psikoloji dersleri vermekte hem de kendi televizyon programında terapi yapan bir karakterdi. Karakter, hayatının kadınına sahip olabilmek için kadına şiddet dahil her türlü kötülüğü yapabiliyordu. Twitter’da “Dizideki karakterine uygun bir rol sergilemiş, kibarlığı değil kabalığı seçmiş” yorumları yapıldı.

Can Manay'ın özellikleri;

- Can Manay'ın kişiliğine dair bir şeyler söylemek zor değil. Bize verdiği ilk şeylerden biri hırslı ve kibirli biri olduğu. Geldiği yerle, bulunduğu konumla, tüm kontrolünü elinde tutmaya çalıştığı (ve hatta tuttuğunu da sık sık öne sürdüğü) hayatıyla son derece gurur duyuyor.

- Ayrıcalık ve iktidar sahibi, kibrinden geçilmeyen bir erkek fazlasını ve daha fazlasını istemekte asla beis görmez. Can Manay da görmüyor.

- Can Manay "istenilen şeyin alınması, erişilmesi" hususunda pek ısrarcı; eninde sonunda alınacağından da emin ve aslında bakarsanız bunun için her yol mübah diyenlerden... Hırslı, hesapçı ve manipülatif bir erkeğin üstüne üstlük ayrıcalıklı olmasının tehlikesi burada tam olarak ortaya çıkıyor.

- Can Manay sahip olduğu ayrıcalığı oldukça büyük bir ateş topuna çevirebilen biri; terapistliğinin verdiği insan okuma özelliğinden başlayıp iktidarını ve 'saygınlığını' kullanarak başka hayatlarını üzerinde oyunlar oynayabileceği, keyfice müdahil olabileceği savunmasız alanlara çeviriyor. Başkalarının zaaflarını kendi elinde silaha dönüştürüp o insanlara doğrultuyor başka bir deyişle.

- Can Manay'ın yaşadığı şey aşk veya sevgi olamayacak kadar saplantılı, sahip olma/erişme hırsıyla donanmış kontrolcü bir erkeklik.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER