'İzmir'in kızları cesur ve öncüdür'

17 yıllık moda geçmişine sahip, İzmir ve Avrupa'da adını duyuran, bohem ve gotik tasarımların öncüsü Jeyan Gedik... Güler yüzü, samimiyeti ve zarifliğiyle karşılayan, 'Zamansız Modelleri'nden günümüz modasına ve İzmir'in kızlarının stillerine dair her şeyi konuştuğumuz Jeyan Gedik ile keyifli bir röportaj sizleri bekliyor

'İzmir'in kızları cesur ve öncüdür'

BEN HABER / ÇİĞDEM ÖZEN

Sizce moda nedir?
Moda kitleleri peşinden sürükleyen akımlardır. Sadece giyim konusunda değil her şeyin modası var ve çok çabuk tüketilip kenara atılıyor. 

Bu sene modada beğenmediğiniz bir şey var mı?
Bu sene payetler öyle bir giriş yaptı ki şimdiden bıkmış durumdayım. 

Siz koleksiyonlarınızda modayı takip ediyor musunuz?
Yılın trendlerini birebir direkt olarak koleksiyonuma uygulamam. Ancak dış hatlarla modaya sadık kalıp, kendi çizgimde tamamen kendi tarzımı uyguluyorum. 

Size 'Zamansız modellerin tasarımcısı' deniyor değil mi?
Evet 'zamansız modellerin tasarımcısı' diye adlandırılır koleksiyonlarım. Çünkü trend olarak belli bir kalıba oturmadığı için istediğiniz zaman giyebilirsiniz modellerimi.

Stil danışmanlığı yaptığınız isimler var mı?
Ünlülerden, iş dünyasından ve politika çevresinden stil danışmanlığı yaptığım ve koleksiyon hazırladığım isimler var. Takım elbiseler, günlük kıyafetler ve dış giyim olarak, çeşitli kombinler yapabilecekleri kıyafetler hazırlıyorum. Kişinin kendi gardırobunu revize de edebiliyoruz.

2019 yaz modasında bizleri neler bekliyor?
Bu sene kışın çok geniş kesim kıyafetler dikkat çekiyor. Genel anlamda artık kişilerin kendi stillerini oluşturması gerekiyor ve böyle daha şık olacaklarını düşünüyorum. Yaz ve bahar aylarında mercan kırmızısı ve tonları çok moda olacak. 

2019 sezonunda koleksiyonunuz hangi gelinlik tasarımları yer alacak?
Ben bu yıl iki ayrı bölümde sergileyeceğim gelinliklerimi. Biri natura koleksiyonum diğeri de avangard. Natura tamamen doğal kumaşlar ve malzemeler kullanarak yaptığım tasarımlar. Avangard tasarımlar da yılın trendlerini kapsayan modeller olacak. 

Natura koleksiyonuna ayrı bir önem verdiğinizi biliyorum...
Natura'nın oluşumu gelinliğin dışında bir felsefe. Minimalist çizgilerin olduğu, doğaya ve çevreye önem veren kişilerin tercih ettiği bir koleksiyon. 3-4 yıllık bir geçmişe sahip koleksiyonu oluştururken kumaş ve malzeme bulmak zor olduğu gibi kumaşların gelinliğe uyarlanması da kolay bir iş değil. 

Türkiye'de bu akımı başlatan sizsiniz diyebilir miyiz?
Evet çünkü Dünya'da da sadece İrlanda'da tasarımcı olduğunu biliyorum.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Benim tarzım bohem ve gotik...

Gelin adaylarına önerileriniz neler olabilir?
Düğünün yapılacağı alana göre gelinlik giymeleri çok önemli. Salon düğününde daha hacimli, pırıltılı gelinlikler, kır düğününde bohem, natura gelinlikler seçmeleri uygundur. Nikahta genel olarak şifon ve dantel elbise modelleri tercih edilebilir. Önceden sadece güzel olayım vardı. Artık hem şık hem de rahat olmak isteyen gelinler var.

Tasarım oluştururken gelin adaylarını nasıl yönlendiriyorsunuz?
Gelin adaylarının fiziki görüntüsü benim için önemli değildir, her bayan güzeldir. Öncelikle gelin adayının hayalini dinleyip daha sonra ona göre model çıkartıyorum. Bir gelin adayına olmaz diyerek o kişiyi en önemli gününde mutsuz edemem. Bir modelin gelin adayına uygun olup olmadığını üzerinde uygulayarak ve alt yapısını hazırlayarak anlatmaya çalışırım.

Gelin adayının modele kaç ay öncesinden karar vermesi gerekiyor?
Avrupa'da 8 ay önceden sipariş alınıyor. Türkiye'de daha kısa sürede istiyorlar. Bu işin standardı 3 ay öncedir. Kilo alıp vermesi önemli değil çünkü provalı dikiş olduğu için düzeltme imkanı oluyor. Ne kadar önce başlanırsa o kadar iyi. 

If Wedding Fashion İzmir hakkında ne düşünüyorsunuz?
Avrupa'nın en büyük moda fuarlarından. Türkiye'nin tanıtımı, tasarımcılar ve İzmirli firmalar açısından önemli bir fuar. Bu sene de çok güzel olacağına inanıyorum. 

Modacı Hakan Akkaya, İzmir kızlarının güzellik tahtını kaptırdığını söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Türkiye'nin bütün kızları güzel olabilir ama İzmir'in kızları öncüdür. Kendine yakıştırıp ilk giyen, trendleri ilk yakalayan ve uygulamaya başlayan İzmir kızlarıdır. Ve daha cesurlardır. Türkiye'nin geneliyle kıyasladığımızda uç noktaları, keskin hatları İzmir kızı cesurca kullanabilir. Eğitimli, kültürlü, cesaretli ve güzel hanımlardır.

Projeleriniz nelerdir?
Paris'te 15 yıldır çalıştığım bir butik var. Afrika ve Orta doğu'daki pazara yönelik projelerimiz var ve görüşmeler devam ediyor. Natura koleksiyonumu bu ülkelere de pazarlamayı düşünüyoruz ve çok ilgililer. Özellikle Katar ve Güney Afrika... Paris'te gerçekleştirilen gelinlik fuarlarında da koleksiyonlarım sergileniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER