Hülya Avşar'dan Şok Yazı

Hülya Avşar kendi köşesinde şok yaratacak bir yazı yazdı.

Hülya Avşar'dan Şok Yazı

"Şu bildiğimiz ya da duyduğumuz benim de sıkça bulunduğum sosyetik restoranların dili olsa da konuşsa demeyeceğim onun yerine ben de konuşabilirim. Eğer benim gibi detaycıysanız eğlenecek çok şey bulursunuz. En büyük eğlence özellikle kadın kadına olan 5 - 6 kişilik masalar. Her biri birbirinden şık, ilk 10 dakika önce birbirlerini süzerler çaktırmadan. Zaten o ilk on dakika hanımların bazıları ayakta konuşmayı tercih ederler ki baştan aşağıya daha uzun görüntü versin. Çantasını göstersin vs. vs. Sonunda hepsi oturmuştur. Masanın her saniyesi gürültülüdür ki etraftakiler çok eğlendiler desin. Bilmem söylememe gerek var mı? Hanımların hepsi tabii ki zengin.

Tabii ki görgülüdür diye düşünüyorum derken sohbetleri koyulaşır tahminime göre. Arada politik, ekonomik konular da geçiyor. Mimikler ve vücut dillerinden anlaşılıyor ki bilgi, kültür, zarafet öyle böyle değil. Ülkemizin asilleri tabii böyle olmaları onları ister istemez bazı şeylerde kısıtlıyor; en basiti gülerken bile çıkarmak istedikleri sesin ancak yarısını çıkarabiliyorlar. Diğer yarısını ne yaparlar bilmem. O gürültüde bunu fark etmek kolay olmuyor.

Konuyu daha fazla uzatmadan şu bir türlü alışamadığım Alman usulü hesap ödeme işine. Nedense Alman usulü ödeme şekli beni hep utandırır. O yüzden de yapmam. Ayrıca Türk usulü varken niye ALMAN USULÜ YAHU!

Bu Alman usulü hesap ödeme sisteminde bir de masadakilerin biri ERKEK biri BAYANSA bayanın cüzdanını çıkarıp ERKEĞE PARA VERMESİ hayatımda gördüğüm en kötü manzara. GÜL GİBİ Türk usulü dururken ERKEK DEDİĞİN KADININ HESABINI ÖDER. Peki ya şu bahsettiğim kalabalık hanımlara ne demeli? İşte bu şık, asil, görgülü hanımları ALMAN usulü hesap öderken görmelisiniz. Hepsi marka cüzdanlarını çıkarıyor aynı anda kimi kredi kartını; kimileri nakit parasını çıkarıyor.

İşte ALMAN usulünün gazabı burada başlıyor. Masanın tepesinde garson elinde makine sırayla kartları o makinaya sokup çıkarıyor. Her kafadan ayrı ses çıkıyor; çünkü iş kart vermekle bitmiyor daha bunun bahşişi var… Eee bu durumda bahşişi de ortak, pardon ALMAN usulü ödemek lazım. Lazım da bu sefer bahşiş oluyor sana ödenen hesap kadar. Dolayısıyla birilerinin cömertlik ya da kahramanlık ya da gösteriş yapması lazım artık ne dersiniz bilmem! İşte o an bir gürültü başlıyor ki anlatamam! Herkes aaaaa ben vereyim hayatım bozuğum var; veya tatlıııııım olmaz ben çıkardım bile; ya da ben verdim bile veya durun ayol ben kapıda vereceğim bozdurmam lazım durumu uzadıkça uzar uzar da… Nasıl göründüklerini bir bilseniz dışarıdan... Biri ne olduğunu bilmese mahalle kavgası var sanır.

Neymiş ALMAN usulüymüş. İnsanda ne asalet bırakıyor ne KİBARLIK.

Sevgilerimle"

Hülya Avşar

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER