Kutlu olsun mu?

Hep merak etmişimdir... Neden günlere dünya şu günü, dünya bu günü diye kutlamak için değer biçiyoruz ve her yıl o günü kutlanacak değer için hatırlıyoruz. 
Bir şeylerin ters olduğunu düşünüyorum. Hatırlanmaya değer bulduğumuz o gün; aslında kıymet vermediğimiz olguyu hatırlamak değil midir?  Anneler günü 365 günün içinde annelere değer verilmesi gereken tek gün müdür mesela?  Sevgililer günü, Babalar günü, Avukatlar günü, Psikologlar günü, Kadınlar günü!!!!!!!  aymakla bitmeyen hatırlanması , özen gösterilmesi gereken günler!!!!! 

Dünya şu veya bu gününde hatırlanan o gün dışında özen gösterme becerilerinde ciddi gerilemeler yaşadığımızı, gerçeklerin o kıymetli gün gibi olmadığını göremediğimiz için değil midir, hatırlanması gereken günlerin bu kadar çoğalması?

Her şeyin başında canlı olan tüm varlıkların değerli olduğunun bilincinde olmak ve dünyaya geliş amacımız olan iyiye yönelmek, bize verilen beden ve ruhu en üst düzeyde geliştirmek değil midir?  Canlıya verilen değerde insanın kendisini sevmesi gelir. Kendini seven insan, kendini dünyaya getiren varlığı sever, dünyaya getirdiği varlığa değer verir ve yaşadığı dünya değerlerine saygılı ve zararsız bir yaşam biçimi benimseyerek hayata tutunur.  

Tüm bunlar bizi KADINa götürüyor. Dişi varlık olan ANNEye !!! Aşağılanmayan, yok sayılmayan, cinselliğiyle sınanmayan, psikolojik ve fiziksel şiddete uğramayan İNSAN olan kadına. Gün geçmiyor ki kadına, anneye eşine şiddet haberleri görmeyelim. Kadın; dünyaya getirdiği çocuğunu, kızsa başı önünde, erkekse şiddet eğilimli ve hakimiyet sahibi olan insan olarak yetiştirdiği kısır döngünün içinde çırpınıp duruyor. İşte bu kısır döngü değer vermediğimiz olguları hatırlamamız için bizi özel günlerin varlığına itiyor.

EVET. Yine öyle bir gün!!!!  8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!!! Ne diyeyim. Kutlu mu olsun??
 

YORUM EKLE