'Zaten Yoktular'

Deniz Gökduman'ın ''...Zaten Yoktular'' adlı altıncı kişisel sergisini 29 Haziran 2014 tarihine kadar Renart Gallery'de sanatseverler ile buluşuyor.

'Zaten Yoktular'
Deniz Gökduman, tuval üzerine akrilik çalıştığı resimlerinin figür konturlarında yarattığı zengin etkiyle yer yer dijitale, yer yer illüstrasyona selam gönderirken çoklu renk armonisiyle de kadınların çok renkliliğini, değişkenliğini yansıtır. Ayrıca şehvetli, şuh, bir var olup bir yok olan afet kadınlara bakarken izleyiciyi metinlerarası heyecanlı bir aşk bilmecesini çözmeye yönlendirir. Ressamın güncel işleri, arzu nesnesi olan, kiminin bakışına, kiminin duruşuna aşık olduğumuz narsist tanrıçalar bizi hipnotize ettiğinde ve o ana kilitlendiğimiz bilinç uyuşmasını ölümsüzleştirmek için enstantane fotoğraf duyarlığıyla resmedilmiş gibi görünürler.
 
Dadaistlerin seçtikleri rastlantısal kelimelerle şiir yazmaları gibi bilinçakışı anlam derinliğiyle Deniz Gökduman izleyiciyi, önce Attila İlhan'ın dizelerini, daha sonra belki izlerken kendi yazacakları şiirle görsel ve zihinsel bir yolculuğa davet etmektedir. Üstadın da dediği gibi "Gerçek değildiler birer umuttular, eski bir şarkı belki bir şiir, ne kadınlar sevdim zaten yoktular." Hayatın merkezinden merkez dışılığa evrilen kadınlar, nirvanaya, katharsise ulaşıldığında aşırı duyarlığın, üstbilincin, duyusal zenginliğin sonrası hiçliğe ulaşılması gibi ait oldukları yere, yokluğa karışırlar. Geride yalnızca etkiler, hafızaya kazınmış imgeler, silüetler yani resimler kalır. Ya da ters okumalar da mümkün; aslolan resimdir, gerisi hikaye.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2014, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER