'Zaman Mekân İnsan'

Mustafa Bulat'ın son dönem eserleri 7 Haziran 2014 tarihine kadar Almelek Sanat Galerisi'nde sanatseverler ile buluşuyor.

'Zaman Mekân İnsan'
"Mekân ve Zaman", Hayatı tanımlamanın uzantıları... Var-oluşunun tanımı için kullanılan bir olgu. İnsanoğlunun geçmiş zamandaki süreçten başlayan ve geleceğe, yani uzama giden yolculuk... İnsanlık tarihinin en somut bulgularından bir kavram. 
 
...Biçemler arasında yakaladığı ilişkilerin ayrımlı çağrışımları üzerinde odaklanmayı hedefler Bulat. Bu düşüncelerini gerçekleştirmek için "Mekân" ve "Uzam" içindeki konuları sorgular. Her biçim bize bildik gelen her nesne somut bir değer kazanarak yeni bir konuma dönüşür. Bu süreçte biçime yüklenen düşüncelere (Değerlere) yönelir. Kendi kendini ifade eden nesnelere yeni kavramlar yüklemek ve yüklenmiş olduğu bu düşüncelerle farklı düşünceler yaratmaya yönelir, yapıtlarında ( Heykellerinde ) Bulat bu süreçte sentezlere girer, "Mekân", "Uzam", kavram üzerine bilinen birikimler (Değerler) içinde yeni düşünceler yaratmaya çabalar. Eş zamanlılık, düşünce boyutunda çok anlamlılık kazandıran tutkusu, "İnsan ve Mekân" içerisinde yeni düşüncelere dönüşür. Var-oluşun itici gücü, düşünce yaratma, bireysel duruşla çözümlenir. Figürler Kompozisyonlara, Biçemler İmgelere, Simgelere, Heykellere dönüştürülür, Mustafa Bulat heykelleri çıkar ortaya...
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER