Yeni Baston Ustaları Yetiştiriyor

Zonguldak’ın Devrek İlçesi’nde 19 yaşındayken babasının yanında baston yapmayı öğrenen 43 yaşındaki Ayşegül Yurttadur, şimdi Halk Eğitim Merkezi’ne ait Baston Sarayı’nda baston ustaları yetiştiriyor.

Yeni Baston Ustaları Yetiştiriyor
 
Evli ve 1 çocuk annesi Ayşegül Yurttadur, baston ustası olan babası Raşit Korun’un yanında 19 yaşında işe başladı. Babasının yanında ustalaşan Yurttadur, babası 4 yıl önce emekli olunca kendi atölyesini açtı. İlçedeki Bastoncular Çarşısı’nda tek kadın baston ustası olan Yurttadur, değişik renk ve motiflerde yaptığı dünyaca ünlü Devrek bastonlarını satarak aile bütçesine katkı yapıyor. Yurttadur, 1 yıl önce internet üzerinde kurduğu ’devrekbastonevi’ adlı site ile yurt dışına da satış yapmaya başladı. Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeden sipariş alan Yurttadur, ilçede aranan baston ustaları arasında yer almayı başardı.
 
Yurttadur, baston yapımındaki beceresini Devrek Halk Eğitim Merkezi’nce açılan kurslarda genç baston ustası adaylarına da aktarıyor. Baston Sarayı’nda açılan kurslarda şimdiye kadar yaklaşık 300 kişiye eğitim veren Yurttadur, 24 yıllık bilgi birikimini gençlere aktarmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Daha çok erkek ustaların egemen olduğu meslekte kadın olarak önemli bir yere geldiğini söyleyen Yurttadur, şöyle konuştu:
 
"Gelen siparişler için müşterilerle görüştüğümde birçok kişi beni sekreter sanıyor. Ustayla görüşmek istediklerini söylüyorlar. Usta olduğumu söylediğimde şaşırıyorlar. Herkes bu işin erkek işi olduğunu düşünüyor ama öyle değil. Kadınlar da bu mesleği yapabilir. Çok da güzel yapıyorlar. Şu an ki kursumda 20 kişi var. Çoğu ev hanımı kadınlar. Bu mesleği yaşatmak gerekiyor. Çevreden de olumlu tepkiler alıyorum. Elimden geldiğince hem kendi atölyemde hem de kurslarda dünyaca ünlü Devrek bastonunun tanıtımına katkı vermeyi sürdüreceğim."
 
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER