Üç Günlük Şostakoviç Rüzgarı

Cemal Reşit Rey Konser Salonu 11, 12 ve 19 Kasım tarihlerinde Türkiye'nin en sevilen bestecilerinin başında gelen Dimitri Şostakoviç konserlerine ev sahipliği yapacak.

Üç Günlük Şostakoviç Rüzgarı
Türkiye ’de eserleri en sevilen ve en fazla icra edilen bestecilerin başında gelen Dimitri Şostakoviç, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda önümüzdeki hafta başlayacak üç günlük bir festivale ilham kaynağı oldu. Andante dergisinin bu yılki Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın Orkestra Şefi’ seçtiği Hakan Şensoy’un imzasını taşıyan festival 11, 12, 19 Kasım günlerinde düzenlenecek. 
‘Şostakoviç Günleri’ adını taşıyan bu özel etkinlik kapsamında üç gün içinde toplam sekiz klasik müzik etkinliği düzenlenecek. CRR’nin fuayesiyle ana sahnesinde verilecek konserlerde önde gelen yerli ve yabancı yorumcular Şostakoviç’in önemli oda müziği, solo piyano ve orkestra eserlerinde dinlenebilecek. Şostakoviç, Hakan Şensoy’un son dönemde şefliğini yaptığı konserlerde en fazla yer verdiği ve İstanbullu dinleyicilerle buluşturduğu bestecilerin başında geliyor. 
‘Şostakoviç Günleri’ 11 Kasım’da saat 16.00’da CRR fuayesinde verilecek bir oda müziği konseriyle açılacak. Kemanda Sevil Ulucan, viyolonselde Erman İmayhan ve piyanoda Gülru Ensari’den oluşan üçlü bu açılış konserinde Şostakoviç’in 2 numaralı Mi minör Piyanolu Üçlü’sünü (Op. 67) yorumlayacak (Bu etkinlik ücretsiz). Konserin hemen arkasından bu kez Arnavutluk Radyo TV Senfoni Orkestrası Dörtlüsü, bestecinin iki popüler yaylı çalgılar dörtlüsünü seslendirecek. 8 numaralı Do minör (Op.110) ve 10 numaralı La bemol majör (Op.118) dörtlüler bu konserde dinlenebilecek iki başyapıt. 
ABD ’li tanınmış piyanist ve orkestra şefi Alexander Frey, 11 Kasım’da CRR sahnesinde ilk günün son konserini verecek olan yorumcu. Frey saat 20.00’deki piyano resitalinde Şostakoviç’in solo piyano eserlerinden zengin bir demet sunacak. Resitalin en önemli anlarından biri ise, Şostakoviç’in Bolt (Cıvata) adlı bale müziğinin birinci sahnesinin bestecisi tarafından yapılmış düzenlemesinin ülkemizde belki de ilk kez çalınacağı dakikalar olacak. 
Alexander Frey, Şostakoviç Günleri’nin ikinci günü olan 12 Kasım’da saat 18.00’de yapılacak olan ana sahne konserinde de seçkin piyanistimiz Gökhan Aybulus’la bir araya gelip bestecinin prelüd ve fügleriyle 2 piyano için konçertinosunu (Op.94) içeren bir düo resital verecek. 12 Kasım’daki ikinci konser ise saat 20.00’de ana sahnede izlenebilecek olan Ephesus Quartet-Toros Can konseri. İzmirli müzisyenlerden oluşan Ephesus Quartet konserin ilk yarısında Şostakoviç’in 15 numaralı Mi bemol majör Dörtlü’sünü (Op.144), ikinci yarıda piyanist Toros Can’ın katılımıyla bestecinin Op.57 Sol minör Piyanolu Beşli’sini yorumlayacak. 
 
Üçüncü Gün Bir Hafta Sonra
 
Müzikseverlerin Şostakoviç Günleri’nin üçüncü ve son günü için 19 Kasım’ı beklemeleri gerekecek. O gün saat 16.00’da CRR’nin fuaye alanında piyanist Gökhan Aybulus Şostakoviç’in 24 Prelüd’ünü seslendirecek (Bu etkinlik ücretsiz). Son günün ana sahnede verilecek olan ikinci konserinde İstanbullular viyolonselde Ramon Jaffe ve piyanoda David Boldrini’yi Şostakoviç’in viyolonsel-piyano eserlerinde dinleme olanağı bulacaklar. 
Şostakoviç Günleri 19 Kasım’da saat 20.00’de CRR’nin ana sahnesinde yapılacak görkemli bir orkestra konseriyle son bulacak. Festivalin sanat yönetmeni Hakan Şensoy’un yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası kapanış konserinde ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a Şostakoviç’in 1 numaralı La minör Keman Konçertosu’nda (Op.99) eşlik etmenin yanı sıra bestecinin 10 numaralı Mi minör Senfonisi’ni (Op.93) de seslendirecek. 
Ücretsiz ve ücretli izlenebilen konserlerin yer alacağı Şostakoviç Günleri’nin bir özelliği de, ilk iki gün yapılacak konserlerden önce, Hakan Şensoy ve müzik yazarı Serhan Bali’nin yapacağı sohbetler. Fuaye ve ana sahne konserlerinden önce takip edilebilecek bu sohbetlerde Şensoy ve Bali hem Şostakoviç’in yaşamı ve sanatı hem de bestecinin konserlerde icra edilecek eserleri üzerine izleyiciler önünde görüş alışverişinde bulunacaklar. Daha fazla bilgi için: http://crrks.org
 
 
 
 
Kaynak: Radikal
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER