Turistik Doğu Ekspresi'nde perde açılıyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, alternatif tatil arayışları da başladı. Öne çıkan tatil ise, popülaritesini hala korumaya devam eden Turistik Doğu Ekspresi turları oldu.

Turistik Doğu Ekspresi'nde perde açılıyor

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

Kış mevsimi geldi çattı, tatil arayışları hız kazandı. Şüphesiz ki akıllara ilk gelen trene binip, uçsuz bucaksız kar manzaraları arasında sıcacık kahvenizi yudumlamak için tercih edeceğiniz Turistik Doğu Ekspresi olacak.

Biz de, Ben Haber okuyucuları için gün geçtikçe meraklılarının daha da ilgisini çeken Turistik Doğu Ekspresi turlarını Biseta Turizm Kurucusu Bircan Tağıl ile konuştuk...

Doğu Ekspresi, son birkaç yılda çok yoğun rağbet gördü. Bugün aynı ilgi devam ediyor mu?

Devam ediyor. Ancak Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi diye artık iki tren var. Doğu Ekspresi yalnızca yolcu taşıyacak. Turistik Doğu Ekspresi de acentalar tarafından kullanılıp turist taşıyacak. Şimdi yer bulmakta çok sıkıntı yaşanmayacak. Bir de Doğu Ekspresi kuşetli ve pullman koltuklardan oluşuyor. Turistik Doğu Ekspresi ise yalnızca yataklı vagonlardan oluşuyor.

"Göller Ekspresi farklı bir destinasyon"

Göller Ekspresi'nin başlayacağı açıklandı. Doğu Ekspresi'ne olan ilgiyi zayıflatır mı?

Göller Ekspresi rotası itibari ile farklı bir destinasyon. Bu ikisi birbirinden çok farklı. Bence bir alternatif tabii ki. Ama elma ile elma değil. Kars’ta özellikle buz tutmuş Çıldır Gölü, Sarıkamış, Ani gibi çok özel tarihi, kültürel, doğal, sosyolojik değerler var insanları çeken.

Doğu Ekspresi ile birlikte rota üstündeki yerleşimlerin turistik değeri arttı. Peki ya fiyatlar?

Fiyatların bu kadar hızla yükselmesi bence çok doğru değil. Hızlıca tükeniyor. Sürdürülebilirlikleri ve ivmesi düşüyor ister istemez. Bu arada turumuzu gerçekleştireceğimiz tüm bileşenlerimizin de fiyatı arttı. Vagonlarımızdan, otellerimize kadar. Bir yer markalaşıyor ve hemen fiyat yükseliyor. Arz talep dengesi ancak tabii ki bunun olumsuz örnekleri var ülkemizde.

Bircan Tağıl

"Tren, hayatımızda daha fazla yer almaya başlıyor"

Doğu Ekspresi'nin cazibesi elbette kış turizmi... Kış turizmi için alternatifler nereler?

Bunun alternatifi de ülkemizde çok. Tren ile Erzurum’a gidilir. Van Gölü Ekspresi ile Van’a geçilir. Ankara’ya kadar tren ile gidilip oradan Bolu’ya geçilir. Kayseri var, Erciyes. Tren ile Bulgaristan Sofya seferlerimiz başladı. Ordan Bansko ve Pomparova. Kısaca tren hayatımızda daha fazla yerini almaya başlıyor.

"O şehirlerimizde kalkınmayı destekleyecek"

Doğu Ekspresi'ne İzmirlilerin son birkaç yıldaki ilgisini nasıl değerlendirmek gerek? Örneğin geçen seneye göre bu yıl artış mı var, yoksa azalış mı?

İzmir’liler özelinde baktığımızda yoğun talep devam ediyor. Ancak bu sene Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi kavramları biraz kafaları karıştırdı. Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi aynı güzergahı kullanıyor. Turistik Doğu Ekspresi ile yol üzerinde molalar vererek yolculuk 32 saate geliyor. (Diğer trenimiz ise yalnızca yolcu taşıyan ve Kars /Ankara ya da Ankara / Kars 24 saatte tamamlıyor. Mola vermiyor) Bu mola yerlerinde de (Erzurum, Erzincan, İliç, Sivaz- Divriği) araç ile panoramik olarak gezilebilecek. Bu bölgelere de hareket kazandırılacak. Bu çok güzel bence ülkemiz turizmi için. O şehirlerimizde kalkınmayı destekleyecek. Kısa da olsa insanlarımızda bu şehirlerimizi görmüş olacak. Bu sene geçiş yılı. Biraz karışık gibi görünse de önümüzdeki yıllardan itibaren çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. İzmirli özellikle kışın kar görmeyi istiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER