Tiyatrocular Sessiz Eylemde

AKP’nin devlet tiyatrolarını özelleştirme hamlelerine karşı tiyatro sanatçılarının direnişi eylemlerle sürüyor. Sanatçılar dün de Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde “sessiz” eylem gerçekleştirdi.

Tiyatrocular Sessiz Eylemde

Tiyatro sanatçıları, destekçileri eylemleriyle AKP’nin “tiyatro faşizmi”ne geçit vermeyeceğini ilan ediyor. İKSV’nin Tiyatro Festivali açılışının yapıldığı Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde bir araya gelen sanatçılar, yakalarına taktıkları “Susmuyoruz” kartlarıyla bu kez “sessiz” eylem yaptılar.

İKSV’nin Tiyatro Festivali açılışına destek olmak ve sanatlarına sahip çıkmak için eylem gerçekleştirdiklerini duyuran sanatçılar, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşen festivalin açılış töreninin bitimine kadar eylemdeydiler.
 
“Daha çok konuşabilmek” için sessiz eylem gerçekleştirdiklerini belirten sanatçılar, önümüzdeki günlerde de “Hiç Bitmeyecek Tiyatro” başlığıyla aralıksız ve dönüşümlü olarak her yerde tiyatro başlatacaklarını ve destek beklediklerini duyurdular.
 
Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde beyaz giyinerek susma eylemi yapan sanatçılara destek olmak amacıyla aralarında bulunan emektar tiyatro sanatçısı, yazar Mücap Ofluoğlu duygulu bir konuşma yaptı. Ofluoğlu, “Çok mutluyum, siz de bu mutluluğa sahip çıkın, bırakmayın tiyatroyu. Bu tiyatro bizim hayatımızdır, hayatı öldürmeyin” şeklinde kısa bir konuşma yaptı.
 
Ofluoğlu’nun hayli alkış alan konuşmasının ardından eylemde bulunan sanatçılar adına Engin Alkan açıklama yaptı. Alkan, tiyatrocuların susturulmak istendiğini belirterek, “Daha çok konuşabilmek için bugün burada susacağız. Bir tiyatro maratonu başlatmak için desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
 
Eylemde Tayyip Erdoğan’a gönderilmek üzere hazırlanan mektup da imzaya açıldı. Mektupta, “Sanatın dili, sevginin, umudun, barışının, hoşgörünün ve çoğulculuğun dilidir. Biz sanatçılar ve sanatseverler bu dili konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz” denildi. Sanatçılar ve destekçileri mektubun yer aldığı defteri imzaladılar.
 
Tiyatro Festivali açılışının sona ermesiyle sanatçılar da eylemlerini içerisine ışık yerleştirdikleri balonları gökyüzüne bırakarak, “Ülkenin tiyatrosu yok edilemez” sloganlarıyla eylemlerini sonlandırdılar.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER