'Maymun Aklı' Raflarda

Daniel Smith'in kaleme aldığı ve Phyliss Ann Soleau'nın çevirmenliğini üstlendiği ''Maymun Aklı'' okuyucularıyla buluşuyor.

'Maymun Aklı' Raflarda
"Benim anksiyete sorunum var. Anksiyetem, konsantre olmamı imkânsızlaştırıyor. Konsantre olmak imkânsız olduğu için işimde affedilmez bir hata yapacağım. İşimde affedilmez bir hata yapacağım için işten çıkarılacağım. İşten çıkarılacağım için kiramı ödeyemeyeceğim. Kiramı ödeyemeyeceğim için Fenway Parkın arkasındaki kuytu bir yolda para karşılığında seks yapmak zorunda kalacağım. Para karşılığında seks yapmak zorunda kalacağım için HIV kapacağım. HIV kapacağım için AIDS olacağım. AIDS olacağım için yalnız ve rezil olmuş bir şekilde öleceğim."
 
Sekiz adımda, serbest stil anksiyeteden fahişelik nedeniyle ölüme...
 
3 yaşında gölete düşüp boğulma tehlikesi geçirmesiyle başlayan kaygı bozukluğu, 15 yaşında ilk cinsel deneyimini yaşadıktan sonra doruğa ulaştı. 
 
Anksiyetenin krallığında, basit fobileri olanların işi kolay. Yüksekten korkuyorsan, tırabzandan eğil. Mikroptan korkuyorsan, yeri yala. Ama eğer en büyük korkun korkmaksa ne yaparsın?
 
Daniel Smith, Maymun Aklında, anksiyete bozukluğu ile yaşamanın neye benzediğini, kendi hayatından örneklerle son derece çarpıcı ve esprili bir dille anlatıyor. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı Maymun Aklından panik atak yaşayanlar daha da çok faydalanacak. Anksiyetenin birçok belirtisi vardır: Düzensiz tırnaklar, kemirilmiş tırnak etleri, terli avuç içleri, aşırı göz kırpmak, bir andan fazla hareketsiz oturamamak. Yani komuta kendisindeyken bir maymunun yaptığı her şey...
 
"Daniel Smithin anksiyetesi muhteşem bir komiklik anlayışı ile eşleniyor, ve bu da Maymun Aklını sadece karanlık, acı dolu bir kitap değil, aynı zamanda eğlendirici ve komik yapıyor."
Olıver Sacks, Aklın Gözü ve Müzikofilinin yazarı
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER