Mark Eliyahu'dan muhteşem konser

Kamança üstadı Mark Eliyahu, İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde Atlantis Yapım organizasyonuyla gerçekleşen muhteşem bir konsere imza attı.

Mark Eliyahu'dan muhteşem konser

Derin melodileri enerjik bir canlı showla sunan sanatçı, İzmirlilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Eliyahu, aynı zamanda öğretmeni ve babası Piris Eliyahu'ya da teşekkür ederken, aynı sahnede olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Alkış yağmuruna tutulan konser, İzmirlilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Henüz dört yaşındayken müziğe karşı olan ilgisini keşfeden ve babası ile sahneye çıkmanın hayaliyle genç yaşta müzikle kol kola bir yola çıkan sanatçı; Türk, Arap, Azeri ve İran makamlarının ve bu ülkelerin kültürlerinin müziğini derinden etkilediğine inanıyor. Eliyahu’nun eserleri notalardan vücut bulan, derdinize ortak olmaya gelmiş samimi bir dost gibi adeta! 

Ortadoğu ve Balkanların ruhunu, gözyaşını, sevincini vurmalı ve yaylıların uyumunda hissettiğiniz müziğiyle dikkat çeken Mark Eliyahu, ünlü besteci ve kompotizor Piris Eliyahu'nun oğlu. Doğal olarak müzik onun için bir yaşam biçimi. Müzikle nefes alınan bir ortamda büyüyen, müzikolog, besteci ve tar sanatçısı babasından aldığı mirasla yola koyulan Mark Eliyahu, kemanda aradığını bulamayıp Türk, İran ve Azeri müziğine yöneldi. İrlandalı-Yunan Ross Dally ve Bakülü müzisyen Adalat Vazirov'ın öğrencisi oldu.

1999'da İsrail'e yerleşti. Babasıyla birlikte "The Spirit of the East" albümünü yaptı, beraber turladı. Filarmoni orkestrasıyla birlikte Nobel Ödülü gecesinde çaldı, Kudüs Piyor Festivali’nden Uluslararası Ud Festivali’ne, Krakow Yahudi Festivali'nden İtalya'daki prestijli Fabrica Festivali'ne dünya festivallerinde hayranlıkla izlendi, Paris Pompidou Center'daki konseri şehir efsanesi oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER