Kıbrıs Sorunu Cannes'da

Cannes Film Festivali'ne kabul edilen Kıbrıs'ın yakın tarihinin anlatıldığı Kod Adı Venüs filmi için Londra'da tanıtım ve destek gecesi düzenlendi.

Kıbrıs Sorunu Cannes'da

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Kıbrıslı yönetmen Tamer Garip yaptığı ve 1940 ile 1974 yılları arasında Ada'da geçen sancılı dönemin anlatıldığı film, Cannes'daki gösteriminden önce Londra'da tanıtıldı.
Filmin başrollerini Cengiz Bozkurt, Jonny Lee Kemp, Jolie M ile Serhat Harman paylaşırken tamamı İngilizce çekilen filmin yönetmeni Garip, Venüs'ün Cannes'da gösterilecek ilk Kıbrıs yapımı film olduğunu ifade etti. Filmin 1940 ile Türkiye'nin Ada'ya Barış Harekatı düzenlediği 1974'e kadar olan süreci anlattığını söyleyen Garip, 'film, kayıp anne ve babasını arayan İngiliz bir ajanın Kıbrıs'ta yaşadıklarını anlatıyor. Onu izlerken aslında bir metafor kullanıyoruz. Filmde üç aşk yaşanıyor. Bir Rum, Türk ve İngiliz aşık oluyor ve bu üç aşk hepsi aslında bir ülkeyi temsil ediyor'dedi.
Cannes'a müracat ettiklerini ve kabul edildiklerini belirten Garip,filmin galasının 21 Mayıs'ta yapılacağını ayrıca ve 24 Mayıs'ta gösterileceğini daha sonra daTürkiye'de gösterime gireceğini söyledi.
KKTC Londra Turizm ve Kültür Bakanı Ünal Üstel'in de katıldığı gecede filmin yönetmeni ve senaristi Tamer Garip, az bir bütçe ile çekilen filmin yurtdışındaki tanıtımı için destek istedi.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER