İlk Sualtı Fotoğraf Sergisi

Gölcük Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Gölcük Engellilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin birlikte gerçekleştirdiği 'Engelsiz Deniz' projesi kapsamında, Engellileri Anlıyoruz adlı Türkiye'nin ilk sualtı fotoğraf sergisi de öğleden sonra açıldı.

İlk Sualtı Fotoğraf Sergisi

 

Gölcük İlçesi'ne bağlı Değirmendere sahilinde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde denize göçen ve yaklaşık 30 metre derinde bulunan enkazlara fotoğrafların dalgıçlarca yerleştirilmesiyle açılan ve alanında Türkiye'de bir ilk olduğu belirtilen ilk sualtı fotoğraf sergisi Devlet eski Bakanlarından Kürşat Tüzmen, Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Şahika Encümen, Uluslararası Engelli Dalgıçlar Federasyonu (IDDA) Eğitmen Eğiticisi Bahattin Memişoğlu tarafından açıldı. Dalgıçlar tarafından sualtı kamerasıyla görüntülenen sergi fotoğrafları sahilde kurulan dev ekrana yansıtıldı. Vatandaşlar, depremden önce içlerine girip çıktıkları binaları ve gölgesinde serinledikleri çınar ağaçlarının su altındaki enkazını izlerken duygulandı.
 
Burada dalış yapan Devlet eski Bakanlarından Kürşat Tüzmen, Deprem sonrasında engelli hale gelen arkadraşlarımızla dalış yaptık. Sualtı fotoğraf sergisini açarak gezinti yaptık. Hepimiz heran engelli olabiliriz. Bu arkadaşlarımızın farkına vararak bu arkadaşarımızın neler çektiğini hissederek yardımcı olmamız gerekir. Hayat insana her an engel çıkartabilir. Suyun altını renkli gördüm bir çok deniz anası, yengeçin sualtı faunasında bu kadar güzel kirlilikten arınmış bir ortam bulmak beni mutlu etti. Biraz daha dikkat edersek önümüzdeki günlerde çok daha güzel balıkları tekrar görme imkanı olacak dedi.
 
Sualtı sergisi açılışının ardıdan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş tarafından Kürşat Tüzmen'e plaket verildi. Tüzmen plaketi kahraman güvenlik güçleri adına aldığını söyleyerek, Güneydoğuda sınır ötesi ve sınır içersinde şerefsizlere karşı mücadele veren kahraman güvenlik güçleri adına alıyorum bu plaketi. Uzman çavuşların özlük haklarının çok daha iyileştirilmesi lazım, bunu da bir kez daha burdan söylüyorum diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER