'İlk Ev' Sergisi

Chiharu Shiota'nın ''İlk Ev'' Sergisi 8 Ekim 2015 tarihine kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sanatseverler ile buluşuyor.

'İlk Ev' Sergisi
Gülru Vardar'ın Küratörlüğünde sergilenen İlk Ev, aslında Benliğin Evi olarak da tanımlanabilir. Gündoğumu ve yeni başlangıçlar bağlamında düşünüldüğünde İlk Ev kavramı mana bulmaya baslar. Yeni başlangıçlar, kişinin benliğini ve kim olduğunu tanımaya dair başlattığı yolculuk ile doğar. Kimiz? Ne olacağız? En iyi halimize nasıl ulaşacağız?
 
İlk Ev, kişinin nihai potansiyelini açığa çıkarmasını da simgeler. Sınırsız güçteki özümüzü ve emsalsiz kimliğimizi bulma yolundaki yolculuğumuz ve içinden geçtiğimiz süreçler, yaşadığımız bu dünyaya katacağımız en büyük değerlerdir.
 
 
İlk Ev, aynı zamanda bireyin hayata dair tutumunu ve yaklaşımını barındıran yerdir; çocukluğumuzdan bugüne... İlk adımlarımızdan başlayıp, gelişen dünyaya dair oluşan bakış açımıza kadar herşey buradadır.
 
Nasıl tekamül edeceğiz? Hayatı algılayışımız nasıl? Herşey burada, İlk Evde başlar ve bireyin yolculuğu zaman içinde özüne doğru ilerler.
 
İlk Ev, içine alır ve hem içsel, hem de zahiri bir fısıltıyla konuşur bize. Bir yandan özümüzü bir yandan da dünyaya sunduğumuz vitrinimizi gözler önüne serer; hayattaki duruşumuzu ve tüm hassasiyetlerimizi... 'Ben'liğimiz ve çeperi olan vücudumuzun bütünlenmesidir İlk Ev.
 
İlk Ev'in kırmızı rengi ve masalsı iplik ağı, vücudumuzu saran ve vücuda can veren kan damarlarını anımsatır. Eser ile bütünleşip, İlk Ev'in içinde durup düşünüldüğünde; benliğimizin ve varlığımızın bu can damarlarıyla dünyaya ne mana ile tutunduğunun sorgulaması başlar.
 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER