Genç Cadı Ödülü Ezgi Mola'nın

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali dün gece ödül töreniyle sona erdi. Genç Cadı Ödülü Ezgi Mola’ya, FIPRESCI Ödülü ise Şilili yönetmen Francisca Silva’nın 'Ivan’ın Kadını' filmine verildi.

Genç Cadı Ödülü Ezgi Mola'nın

15.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün gece ödül töreniyle sona erdi. Kızılırmak Sineması’nda yapılan tören, festivalin 15 yıllık tarihini özetleyen çok özel arşiv görüntüleriyle başladı.

Festival boyunca neredeyse her ânı görüntüleyen KA Fotoğraf Geliştirme Atölyesi’nin kareleri eşliğinde 15.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 10-17 Mayıs 2012 tarihleri arasındaki bir haftalık yolculuğu özetlendi. Bu özette neler yoktu ki: Sinema yazarı Atilla Dorsay’ın festival programını tanıttığı basın toplantısından, onlarca sanatçının sahneye çıktığı açılış törenine, festival mekanlarındaki söyleşilerden ekibin ofis içindeki telaşına kadar her şey fotoğraflara yansımıştı.
 
Kapanış töreninde festival sponsorlarına teşekkür edildi ve plaketleri verildi. Sokak müzisyenlerinden oluşan Masala’nın ezgileri de törene eşlik etti.
 
Gecenin en coşkulu anları ödüllerdi. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlere ödülleri verildi. Yarışmanın seçici kurulundan Pelin Aytemiz, birinciliğin İstanbul’dan Bilgi Diren Güneş’in “Eyvah Babam Emekli Oldu” adlı filmine verildiğini açıkladı. Yarışmanın ikincisi Adana’dan Canan Doğramacı’nın “Ronahi” ve üçüncüsü de yine İstanbul’dan Perihan Türkdoğan’ın “Rıfat” adlı filmleri oldu. Kısa Film Yarışmasında birinci seçilen film kapanış töreninde gösterildi ve seyircilerden büyük alkış aldı.
 
Gecenin ikinci ödülü, festivalin bu yıl dördüncü kez verdiği “Genç Cadı” ödülüydü. Türkiye sinemasında genç kadın oyuncuları desteklemek için verilen ödülün bu seneki sahibi, Ezgi Mola oldu. Ödülünü almak üzere Ankara’ya gelemeyen Ezgi Mola bir video-mektupla Ankaralılara seslendi.
 
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünyada FIPRESCI’nin jüri göndererek film ödülü verdiği tek kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi bu yıl Almanya’dan Alexandra Pütter, Romanya’dan Luminita Boerescu ve Türkiye’den Yeşim Tabak’tan oluştu. Jüri hafta boyunca yaptığı değerlendirme sonucunda, festivalin Her Biri Ayrı Renk başlıklı bölümünde gösterilen 13 film arasından, Şilili yönetmen Francisca Silva’nın “Ivan’ın Kadını” adlı filmini FIPRESCI Ödülü’ne değer buldu. İlk filmiyle prestijli bir ödül alan yönetmene ödül belgesi jüri üyeleri tarafından verildi.
 
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tam 15 yıldır Ankara’da düzenleniyor. Bugüne dek festivale 900 yönetmen kısa-uzun-belgesel-canlandırma filmleriyle katıldı, 1300’den fazla film sinemaseverlerle buluştu.
 
Geçtiğimiz hafta Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nin yanı sıra ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri ile Yenimahalle ve Altındağ bölgeleri dahil birçok mekanda gerçekleşen 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ise 41 ülkeden 100 yönetmenin toplam 115 filmi gösterildi. Festivale gelen 38 yönetmen Uçan Süpürge’nin konuğu olarak Ankara’da ağırlandı ve seyircileriyle söyleşiler yaptı.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER