'Dilmun'u Aramak'

Dördüncü kişisel sergisini Heybeliada Ruhban Okulu (Halki Theological School )n’da açan Fatma Sağ Tunçalp; son dönem çalışmalarını, adını Sümer Cennet Mitlerinde bahsi geçen Dilmun’dan alan “Dilmun’u Aramak” sergisi ile 5 Temmuz'a kadar izleyicilerle buluşturuyor.

'Dilmun'u Aramak'
Sümer Cennet Mitlerinde Dilmun, temiz, saf ve güzel bir ülke olarak betimlenir. Geniş meyve bahçeleri, yeşil tarlaları ve çayırları ile hastalık, ihtiyarlık ve ölümün olmadığı bu yerde vahşilik de yoktur; hayvanlar birbirlerini avlayıp; yemezler. Burası mutluluğun ve huzurun olduğu mükemmel yerdir. Heybeliada Ruhban Okulu hem bir adada yer alması hem de konumlandığı Ümit Tepesi - etrafı suyla çevrili bir tepe, olması dolayısıyla, sergideki işlere sürekli barışın ve huzurun hakim olduğu böyle bir ütopik yer imgesini desteklemesi açısından mekan olarak da katkıda bulunuyor. Yaklaşık beş yıl öncesinde temellenen bu serginin hayata geçirilmesiyle birlikte, bir serinin başlangıç niteliğindeki ilk sergisi de gerçekleşmiş oluyor. 
 
Cennet tahayyülü: ölümsüzlük arayışı, isyan, karşı koyuş, mücadele, yenilenme, yeniden doğma ile birlikte aidiyet, göç, yeni topraklar, umut, umutsuzluk, yozlaşma, yabancılaşma, bozulma, çürüme gibi pek çok kavramı içerisinde barındırdığından “Dilmun’u Aramak” adından da anlaşılacağı üzere bir yolculuk sergisi olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Bu sergisinde malzeme olarak genellikle toprak ve çimento kullanmayı seçen ve daha önce olduğu gibi kendine has çatlak yüzeyli işler üreten sanatçı bunları; 
 
Küçük Dünya, Konuşan Portreler, Arka Bahçe ve Yeni Dünya olmak üzere dört ana bölüm altında topluyor ve izleyenlere sunuyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER