Bu serginin geliri can dostlara mama olacak

Tamamen doğal yollarla ve çevreye zarar vermeden üretilen keçenin Özlem Akman’ın eserleriyle kazandığı sanatsal değer; keçenin geldiği yere, yani çevre ve doğaya hediye edilecek.

Bu serginin geliri can dostlara mama olacak

Keçe sanatçısı ve BorArt’ın kurucusu Özlem Akman’ın keçeden üç boyutlu olarak ürettiği eserleri, İzmir Sosyal Kalkınma ve İşletme Kooperatifi’nin (SKOOP) düzenlediği sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak. EGİAD Sosyal Tesisi Portekiz Sinegogu’nda16 Mayıs’ta açılacak olan serginin geliri ise hem SKOOP’un çevre ve iklim projelerinde kullanılacak, hem de sokak hayvanlarına mama olacak. ‘Keçe Sanatı ve Hayvanlar’ isimli sergi, 18 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergide, 27 parça sanat eseri yer alacak. 

SKOOP’UN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ
Giyim sektöründe sıklıkla kullanılan tekstil ürünü keçeyle 2016’da tanışan Özlem Akman, hobi olarak başladığı keçeden bebek ve figür üretimine bugün profesyonel bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Özellikle son dönemde üzerinde çalıştığı hayvan figürleriyle de adından söz ettiren Akman, “Bir süredir bu çalışmalarımı çevre ve hayvanların yararına sergilemek için hazırlanıyordum. Eserlerim, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma ve küresel amaçları çerçevesinde programı hazırlanan ve İzmirli 12 iş insanının bir araya gelmesiyle kurulan SKOOP’un da dikkatini çekti” dedi. 

YİNE ÇEVRE VE DOĞAYA DÖNÜŞ
Hedefinin bir sergi organize edip gelirini sokak hayvanları ve çevre yararına bağışlamak olduğunu her fırsatta vurguladığını dile getirenSKOOP Kaynak Yaratma Çalışma Grubu ÜyesiÖzlem Akman, “SKOOP yönetimiyle de ürettiğim figür ve büstleri görüp bu hedefimi öğrenince ortak bir proje gerçekleştirmeye karar verdik. Sergideki sanat eserlerinin satışından elde edilen gelirin yarısı sokak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir’deki hayvan barınaklarına bağışlanacak. Diğer yarısı ise çevre ve iklim projelerinde kullanılmak üzere SKOOP’a verilecek” diye konuştu. 

SKOOP 
Vakıf ve sivil toplum kuruluşu deneyimi bulunan, farklı sektörel geçmişe ve uzmanlıklara sahip İzmirli 12 iş insanı tarafından kuruldu. “Yaşam için el ele” mottosuyla 2021’de faaliyetlerine başladı. Toplumsal faydayı odağına alan kooperatif, çevre ve iklim hakkında toplumsal bilinç ve farkındalığı artırma hedefli projeler üzerinde çalışıyor.

ÖZLEM AKMAN
1989 yılında İzmir’de doğdu. 2011’de Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2012’de aile şirketiİzmo Bilişim’in finans bölümünde çalışmaya başladı. 2016’da oğlu Bora’nın dünyaya gelmesiyle hobi olarak keçeden bebek üretmeye başladı. Bu bebekler kısa sürede ilgi görünce insanların fotoğraflarını küçük, üç boyutlu keçeden figürlere dönüştürdü. 2021’de oğlunun adından ilham alarak kurduğu BorArt markasıyla çalışmalarını profesyonel bir ortama taşıyıp eserlerini çeşitlendirmeye karar verdi. Bugün bir yandan aile şirketinde kariyer yolculuğuna devam eden Özlem Akman, öte tarafta ise hayvan büstlerinden heykellere kadar keçeden çeşitli sanat eserleri yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER