Ben, Nazım, Yaşarken ve Ölürken

Ben, Nazım, Yaşarken ve Ölürken, 23 Mayısta Sahne 3’te tiyatroseverlerle buluşuyor.

Ben, Nazım, Yaşarken ve Ölürken
Ahmet Cemal’in kaleme aldığı oyun, Nazım Hikmet’i ele alırken, bilindik, alışılagelmiş bakış açılarını, şiirlerini ya da dizelerini içermiyor, bunun yerine Nazım’ın farklı zamanlarını ele alıp, onun bıraktığı izlerin peşine düşerek, özgün bir metinle, herkesin kendine ait Nazım’larını ortaya çıkarmasına öncülük ediyor. 
 
Yönetmenliğini Ümit Çırak’ın yaptığı oyunun dramaturjisi; Nazım Hikmet’in dava uğruna yollara düştüğü yıllarını, kendi yurdunda hapis yattığı yıllarını ve hapisliğinden sonra, yurt dışında geçirdiği sürgün yıllarını yaşayan Nazım’ları aynı sahnede buluşturuyor. Oyunun dekor tasarımı, 3MOTAoyuncuları’nın ilk oyunu Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü'nde olduğu gibi, yine Barış Dinçel tarafından yapıldı. Hareket düzeni Senem Oluz tarafından çıkarılan oyunda; Tolga Çıklaçiftçi, Yiğit Kirazcı ve Hakan Ummak Nazım rolünü üstlenirken, Ümit Çırak ve Çağatay Çatal Anlatıcı olarak rol alıyor. 
 
Nazım Hikmet’in Peşine Düşmek; Mahpus yalnızlıkların, sürgün hasretlerin, coşkun sevdaların, insan manzaralarının mavi gözlü devi...
 
“Bizler, yaşatamadıklarımızı anmak istediğimizde, onları sanki insan yanlarından soyutladığımız ölçüde anılmaya değer buluruz... Kendimize kahraman bellediklerimizin kahramanlıkları çok doğaldır bizim için. Sanki onlar, dünyaya böyle yükümlülüklerle doğmuşlardır ve o yüzden elbette ki kahraman olmaları gerekir! Ama hangi bedeller karşılığında?”
Ahmet Cemal
 
“Vatandaşlık hakları geri verilen Nazım Hikmet, şiirlerinin kendi dilinde artık yasaksız okunabildiğinden habersiz olsa da, biz onun şiirlerini her fırsatta okumak, paylaşmak, oyunlaştırmak sevdasındayız. Böylelikle onu anlamak, ona dokunmak, ondan öğrenmek ihtiyaçlarımızı gidermiş oluyoruz. Ne var ki, bu acıkmış iştahımız bazen onun gerçek bir insan olma olayını gözden kaçırmamıza sebep oluyor.”
Ümit Çırak
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER