Adana'da Kan Film Festivali

Adana Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği’nin (ATODER) öncülüğünde Türk Kızılayı ve Talasemi Federasyonu işbirliğinde yapılacak ve Türkiye’de ilk defa 6-8 Mayıs’ta Adana’da yapılacak Kan Film Festivali’nin hazırlıklarında son aşamaya gelindi.

Adana'da Kan Film Festivali
Kan bağışının önemi’ ve ’Talasemi ve orak hücre anemi hastalığı’ konularını işleyen kısa film ve kamu spotlarının yarışacağı festivalde toplamda 9 bin 500 lira para ödülü dağıtılacak. Talasemi Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, festivalin amaç ve hazırlıkları hakkında bilgiler verdi. Aynı zamanda ATODER’in de başkanı olan Ali Kılıç, böyle bir festival yapmalarındaki amacını anlatırken, ’Kan bağışının önemini anlatmak, toplumu bu konuda bilinçli kılmak, talasemi (Akdeniz anemisi), orak hücre anemi hastalığı ve diğer kan hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturarak yeni hasta doğumunu önlemek’ dedi. Festival kapsamında ulusal olarak düzenledikleri yarışmanın kısa film ve kamu spotu olarak iki ayrı başlıktan oluşacağını ve kan bağışının önemi, talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konularını içereceğini kaydeden Kılıç, "Birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye de 1500 lira para ödülü verilecek. Son başvuru tarihi 11 Nisan 2016" dedi.
 
Kılıç, festivalde film yarışmasının yanı sıra, ATODER tarafından çekilen ’CanKırmızı’ isimli belgeselin gösterimi, kan hastalarının yapmış oldukları çini, ahşap gibi eserlerin sergilenmesi ve kan hastalıklarına yönelik paneller ve kan bağışı etkinliklerinin de gerçekleştirileceğini söyledi. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ali Kılıç, "Ülkemiz genelindeki talasemi ve orak hücre anemi hastalarının yaygın olmasından dolayı bu tür kan hastalarına her ay sürekli kan transfüzyonu gerekmektedir. Kan ihtiyacının karşılanması amacıyla gönüllüleri kan bağışlamaya davet ediyoruz. Ülkemiz genelinde 10 bin civarında talasemi hastası ve 1.5 milyon da taşıyıcı bulunmaktadır"diye konuştu. Ali Kılıç, 6-8 Mayıs’ta yapılacak Kan Film Festivali’nin ismini, Fransa’nın güneyindeki Cannes kentinde her yıl genellikle mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nin okunuşuna benzerliğinden esinlenerek oluşturduklarını da kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER