34. Uluslararası İzmir Festivali başladı

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), düzenlediği 34. Uluslararası İzmir Festivali dün gece (19 Ağustos 2021) Celsus Kütüphanesi’nde yapılan 11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Final Konseri ile başladı. Konser öncesinde İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, “Festival ruhunu sanat, sevgi, barış duygularıyla yaşamamızı ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan” Festival destekçilerine teşekkür plaketlerini sundu.

34. Uluslararası İzmir Festivali başladı

“Viyolonsel Konçertosu” dalında düzenlenen “11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın ilk elemesinde, katılan 11 eser arasından Ufuk Biçak ve Recep Gül’ün konçertoları finale kaldı. Yarışma konserinde Şef Orhun Orhon yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Recep Gül’ün konçertosunu çellist Poyraz Baltacıgil, Ufuk Biçak’ın konçertosunu çellist Nil Kocamangil seslendirdi. Dinleyicilerin, orkestranın ve seçici kurulun oylarının eşit çıkması sonucunda birinciliği Ufuk Biçak ve Recep Gül paylaştılar.

Konser sonrasında İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Şef Orhun Orhon’a, İZDSO Müdürü Jale Özge Tanrıver’e, çellistler Nil Kocamangil ve Poyraz Baltacıgil’e teşekkür plaketlerini sundu. Kazananlara plaketlerini Filiz Eczacıbaşı Sarper ve Seçici kurul üyesi, Devlet Sanatçısı Rengim Gökmen verdi.

İlk seslendirilişlerinde kaydedilen iki konçertonun CD’si İKSEV tarafından bastırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü, Portekiz Büyükelçiliği ile Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlediği 34. Uluslararası İzmir Festivali, 20 Ağustos 2021 Cuma akşamı Çeşme Kalesinde İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak “Bir Opera Gecesi” konseriyle devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER