Konak ve Büyükşehir arasında neler oluyor?

Ben HABER Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş, Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında bir ‘gerilim’ varmış yankısının uyandırıldığını belirterek, önemli açıklamalarda bulundu.

Konak Belediyesi’nin önemli projeleri, son dönemlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul görmüyor.

Önce; Güzelyalı’daki bir arazinin konut yapımı için müracaat edilerek rekreasyon alanına döndürülmesi, ardından Konak’ın Mersinli Mahallesi’nde bulunan bir sokağa "Tatlı Mustafa" isminin eklenmesi talebi Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu tarafından oybirliği ile reddedilmesi, gökdelen ruhsatlarının tartışmalı hale getirilmesi ve son olarak Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un ‘altın yumurtlayan tavuk’ benzetmesi yaptığı; Gaziler Caddesi üzerinde yapmayı planladığı akaryakıt ve LPG istasyonunun Büyükşehir İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından kabul görmemesi, iki belediye arasında kavga varmış’ havasının yaratılmasına neden oldu.

Yaratılan bu havaya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Ben HABER Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş; “Ben bunu CHP içindeki farklı bir grubun tartışma yaratarak İzmir gündemine erken koltuk kavgasını getirmek istediğini düşünüyorum” dedi.

İşte Yaraş’ın o açıklaması:

Burada olay sanki Tunç Soyer ile Abdül Batur arasında siyaseten bir erken çekişme varmış havasına sokulacak ve İzmir hizmeti ile değil de siyasi iç kavgayla gündeme getirilecekmiş havası yaratılacak.

Ben şunu görüyorum Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile çok iyi bir dostluğumuz var, birçok konuyu rahatlıkla paylaşabiliyoruz. Çünkü tanışıklığımız 25-30 yıla dayanır. Bütün özel yaptığımız konuşmalarda ben bugüne kadar Tunç Soyer’e yönelik herhangi bir koltuk kavgası içinde olduğunu hissetmedim. İnanıyorum ki; Tunç Soyer de bu konularda aynı duygular içerisindedir.

4 ÖNEMLİ PROJE REDDEDİLDİ

Ama baktığımız zaman Abdül Batur açısından çok önemli dört tane proje, Büyükşehir tarafından reddedildi. Neydi bunlar? Bir tanesi; Güzelyalı’daki bir arazinin konut yapımı için müracaat edilerek rekreasyon alanına döndürülmesiydi. Ardından gökdelen ruhsatlarının tartışmalı hale getirilmesi geldi. Bir diğeri; Mersinli mahallesindeki bir sokağa ‘Tatlı Mustafa ‘ isminin verilmesi ki bunu hukuk komisyonu oy birliği ile reddetmişti; peşinden dördüncüsü de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Bu proje de şu anda belediyelerin gelire ihtiyacı olduğu bir dönemde Konak Belediyesi’ne önemli ölçüde gelir sağlayacak olan Gaziler Caddesi üzerinde planlanan akaryakıt istasyonu; bu da Büyükşehir’in imar ve bayındırlık komisyonu tarafından reddedildi.

BATUR VE SOYER'İN KAVGA ETMESİNİ İSTİYORLAR

Burada ben bunu; CHP içerisinde bir hizip tarafından organize edildiğini görüyorum. Abdül Batur ile Tunç Soyer’in kavga etmesini istiyor bu insanlar. Ben bunu başka türlü yorumlamıyorum. Yani 2024'te yapılacak olan yerel seçimlerin erken kavgasının başlatılmasının fitili olarak düşünüyorum.

Ben ne Abdül Batur’un ne Tunç Soyer’in bu şekilde bir kavganın içerisinde olacaklarına inanmıyorum. Konak merkez ilçe, yani İzmir’in dünyaya açılan yüzünün en büyük ilçesi. İnsanlar İzmir’i tanımaya geldiklerin vakitlerinin büyük bir kısmını Konak’ta geçiriyor. Onun için bu iki belediye başkanının birbiri ile husumet içerisinde olduğunu düşünmek bile istemiyorum.

Zaten böyle bir kavgada kaybeden Tunç Soyer olur. Çünkü bu yaratılan havada mağdur olan Batur’dur. Çalışmak isteyip, onu durduran konuma Büyükşehir düşüyor. Unutmayalım ki bu ülkede siyasette daima mağdurlar kazanmıştır. Onun için Tunç Soyer’in derhal bu konulara el koyması lazım.

ÇÖZÜM TUNÇ SOYER’DE

Şimdi burada çözüm bana göre; Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer’de. Çünkü, kendisine bağlı olan Büyükşehir’in komisyonları, Konak Belediyesi’nin projelerini engelliyor. Burada Soyer’in çıkıp Abdül Batur’a desteğini açıkça deklare etmesi ve bu kavgayı bitirmesi lazım.

‘Kavga’ olarak nitelendiriyorum çünkü artık öyle algılanmaya başlandı. Bana göre bir yanlışlar zinciri devam ediyor Konak ile Büyükşehir arasında, ama bunun kavgaya dönüşeceğini hissediyorum.

ÖZELLİKLE BENZİN İSTASYONU KARARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Özellikle bugün yarın, İzmir’deki rakip siyasi partiler bunu kullanmaya başlayacaklar. ‘Bakın işte en önemli ilçe ile Büyükşehir arasında proje bazında uyuşmazlıklar tartışmalar var’ deyip sanki iki tane İzmir’e hizmet vermek için yola çıkmış belediye başkanını kavgalı gibi gösterecekler. Bu da CHP’ye çok büyük zarar verir. Onun için burada görev Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e düşmektedir. Derhal bu konuya el koyması lazımdır. Hemen bu konuda toplantılar yaparak yanlış anlaşılma olduğunu, diğer konuların da tekrar gündeme getirilerek, özellikle benzin istasyonu kararının yeniden komisyonlarda gözden geçirilebileceğini açıklaması lazımdır.

Sayın Soyer’in sağduyusu ve iyi niyeti ile bu konunun derhal üzerine gideceğini, iki belediye başkanı arasında kavga varmış havasının toplumda yayılmadan biran evvel çözüme götüreceğine inanıyorum. Çünkü burada mağdur olan Abdül Batur’dur, Konak Belediyesi’dir ve bütün darbeler de Büyükşehir Komisyonlarından gelmektedir. Bunun sayısı şu anda bizim bildiğimiz 4 oldu. Eğer bu artmaya devem ederse bu iki belediye arasında artık bir husumetin başladığının aksini kimse iddia edemez. Onun için daha başka söylentilerde başlamadan; Tunç Soyer’in bugün ya da yarın açıklama yaparak bürokratlarını toplayıp; bunun en kısa sürede komisyonlarda tekrar değerlendirileceğini, Konak Belediyesi’nin haklarının yönetmelikler ve yasalar çerçevesinde yeniden gözden geçirileceğini deklare etmesi lazım.

Yoksa ben iki belediye başkanının arasında bir koltuk kavgasının bir gelecek kavgasının şimdiden başlayacağına inanmıyorum.

Daha öncede belirttiğim gibi Abdül Batur ile yaptığımız tüm özel sohbetlerde Tunç Soyer ile çok iyi güzel ve başarıya dayalı bir dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Bu tamamen CHP içerisinde bazı grupların bu konuda tartışmalar çıkartarak kendilerine çıkar sağlamaya çalışmak olabilir. Bunu da önlemek başta Tunç Soyer’e düşmektedir.

YORUM EKLE