Kalbinize sarılın, kendinizi sevin...

Kendi değerinizin farkında mısınız? Hayatımız boyunca birçok sevgili ve arkadaşımız olabilir.Ama tek gerçek sevgilimiz ve dostumuz kendimiziz. Bu sarsılmaz öz sevgi için kendinize zaman tanıyın .Sandığınız kadar kolay olmasa da bu ilişkinin güçlenmesi ve sağlamlaşması zaman alabilir. Sabah uyandığınızda banyo aynanıza baktığınızda kendinizi görünce ne hissediyorsunuz? Güne başlarken kendinize güzel cümleler kurmakta zorlanıyor musunuz? Bir hata yaptığınızda kendinizi yargılıyor musunuz yoksa bunu bir lütuf olarak görüp tecrübelendiğinizi mi düşünüyorsunuz?
Kendinizi keşfetmek için zamana ihtiyacınız var  her gün en az 5 10 dakikayı kendinizle baş başa kalmak için harcayın. Hem kendimize hem de dünyaya verebileceğimiz en değerli armağan kendini sevmek değil mi?

Meşgulüz çok meşgulüz kendimizi unutacak kadar meşgulüz...
Oysaki her kim olursa olsun hangi yaşta ve hangi cinsiyette.. Hangi statüde olursa olsun her birey kendini sevmeye ihtiyaç duyar.Kendimizi sevmemiz doğuştan hakkımız. Kendine değer vermeyen insan bir çiçek gibi solar.Daima hatırlamaya ihtiyacımız var.
Kendinizi bu ilahi armağandan mahrum etmeyin.Tam da şimdi bu yazıyı okuyorsanız şu an kendinizi olduğunuz gibi sevmeyi hatırlayın.Tüm güzelliklere değersiniz...
Dünyanın da sizim sevginize ihtiyacı var sevdiklerinizin de...
Çok sevin, çok sarılın o değerli kalbinize...

İşte kendinizi değerli hissedeceğiniz bazı ip uçları:
- Öncelikle kendiniz için üzülüyorsanız hemen kurban bilincinden çıkın ,potansiyellerinizin ve kalp gücünüzün farkına varıp yaşama  en motive ve en güçlü halinizle karışın.

- Günlük tutmak zihin sağlığımız için harika bir araçtır.
Her sabah kendin hakkında kendiniz hakkınızda sevdiğiniz 3 şeyi yazın. Bilinen bir tekniktir ama çok işe yarar.
Ne zaman değersiz ,işe yaramaz hissederseniz defterinize bakıp birçok harika özelliğe sahip olduğunuzu hatırlarsınız.
Başarılarınızı,yüreğinizdeki sevgiyi,kişilik özelliklerinizi ve daha fazlasını defterinizde analiz edebilirsiniz.

- Şükretmek için günlüğünüzü kullanabilirsiniz. Günlüğünüze her hafta 3 minnettar olduğunuz şeyi not edin.
Bu çalışma öz güveninizi arttırır bolluk bereketinizi çoğaltır ve kendinize yakınlaşmanızı sağlar.
Var olan kişiliğinizi yargılamaktan ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeçin.

- Geçmişte yapmış olduğunuz şeyler için kendinizi affedin.Ve bundan sonrası için elinizden gelenin en iyisini yapın.

- Çevrenizi olumlu ve pozitif bakış açılı insanlarla donatın ve toksik etkileri olan sizi negatife düşüren insanları yaşamınızdan eleyin.

- Kendiniz için en eğlenceli egzersizi bulun. Bedenle ilgilenmek onu formda ve zinde tutmak değerli olduğunuzu hissettirir mutluluk hormonlarınızı çalıştırır iyi olma hali sağlar.İlla sizi çok yoran bir egzersiz olması gerekmez.
Keyifle yapacağınız ,kendinizi iyi hissettirecek herhangi bir sistemi uygulayın.Kilo vermenizi sağlayacak bir kardiyo programı da olabilir.Kaslarınızı güçlendirecek denge ve koordinasyonunuzu çoğaltacak yoga pilates gibi sistemler de olabilir.Öz saygınızı yükseltecek bir beden farkındalığı,ya da mistik yönünüzü besleyen danslar da olabilir. Yeter ki zorlamayla olmasın ve size keyif versin.

- Sık sık kendinizle baş başa kalmanın tadını çıkarın.Unutmayın insanın yalnız kalması yalnız hissetmesiyle kendisiyle baş başa kalması farklı durumlardır.

- Her gün kendinize kendinizle geçireceğiniz zaman dilimleri yaratın. Zamanınıza göre kendi kendine sinemaya gitmek,kendini masaj,spa detox programı gibi aktivitelerle ödüllendirmek,nefes çalışmaları yaparak yaşam kalitesini yükseltmek, kişisel gelişiminizi destekleyen yeni bir sistemi öğrenmek,kitap okumak veya yeni bir hobi edinmek,zihni geliştiren bulmaca çözmek olabilir.
Varlığınızı ve dikkatinizi pozitif şeylere yöneltmeniz kendinizi sevmenizi değerli hissetmenizi destekler.

- Duygu,düşünce ve inanç kalıplarınızı gözden geçirin.Olumsuz düşünce ve duyguları değiştirmek iyi olma halinizi iyileştirir ve titreşimlerinizi yükseltir.Size farklı bakış açıları kazandırır,yaratımlarınızı destekler.Ve bunların sonucunda kendinizi daha değerli hissedersiniz.

- Anne öğütlerini anımsayıp sizi daha sağlıklı tutacak şeyleri listeleyip uygulayın.Diş,dil  fırçalama,sağlıklı beslenme,iyi düşünme gibi şeyler.Bedenimize ne kadar iyi davranırsak öz saygımız o denli diri kalır.

- Klişe gibi görünse de hayır demeyi öğrenin.İstemediğiniz bir şeye hayır demek hakkınızdır ve sizi özgürleştirir.Dilediğiniz şeyleri yapın,dilediğiniz kişilerle görüşün,dilediğiniz yerlere gidin,dilediğiniz işi yapın,dilediğiniz gibi sevin,gülün,keyif alın.

- Sık sık kendinizi onaylayan cümlelerle kalbinize,sahip olduğunuz en uzun soluklu ilişkiye yani kendinize seslenin:
''Kendimi,kalbimi derinden onaylıyor ve çok seviyorum ,ama her şeye rağmen kendimi içten ve derinden onaylıyor ve kabul ediyor ve sevgimle sarıp sarmalıyorum.''
Bu olumlamaları çoğaltmak elinizde.Günün her anı şunu bilin ki siz çok değerlisiniz.

- Mümkünse Ayna Çalışmasını öğrenin ve uygulayın.

- Her gün bu saydığım kendinizi sevme yollarını çoğaltın ve yaşamınızdaki mucizelerin çoğaldığına şahit olun.

Sevgiler...

YORUM EKLE