Urla'da makilik ve bozuk orman alanında yangın

İZMİR'in Urla ilçesinde, makilik ve bozuk orman alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevlere, havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Urla'da makilik ve bozuk orman alanında yangın

Urla'nın Balıklıova Mahallesi'ndeki makilik alanda, saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, rüzgarın etkisiyle bozuk orman alanına da ulaştı. İhbar üzerine bölgeye 1 helikopter, 4 arazöz sevk edildi. Yangının sıçraması nedeniyle birkaç noktada birden devam eden alevler, geniş alana yayıldı. Bölgeye takviye olarak 2'si 40 ton su kapasitesine sahip 3 uçak, 3 arazöz, 1 dozer, 1 yer ekibi gönderildi. Yüksek gerilim hatlarının yoğun olduğu bölgedeki alevlere arazinin yapısı nedeniyle karadan müdahalede ise güçlük yaşandı. 40 tonluk 2 Rus uçağı alevlere 1'er sorti yaptıktan sonra tekrar su takviyesi için bölgeden ayrıldı. Diğer ekiplerin alevlere müdahalesi büyük oranda havadan olmak üzere devam ediyor. Alevler yerleşim yerlerini tehdit etmezken, söndürme çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de destek veriyor.

'YÜKSEK GERİLİM HATLARINDAN ÇIKMIŞ OLABİLİR'

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay da yangın bölgesine gelip, incelemelerde bulundu, söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kaymakam Tayanç, yangının yüksek gerilim hatlarından çıkmış olabileceğini düşündüklerini söyledi.

YANGIN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından Urla'nın Balıklıova Mahallesindeki makilik ve bozuk orman alanındaki yangınla ile ilgili yaptığı paylaşımda son durumu aktardı. Paylaşımda, "Yangına 10 arazöz, 15 itfaiye, 2 dozer, 2 uçak, 2 helikopter ile müdahale edilmiş, halen yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir" ifadelerini kullandı. Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangında, alevlerin Urla'nın en kuzey uçtaki mahallesi olan yangına 5 kilometre mesafedeki Barbaros Mahallesi'ne sirayet etmemesi için yoğun çaba sarf ediliyor.

Öte yandan, bölgeye TOMA ekipleri de sevk edilirken, zabıta ekipleri söndürme çalışmalarına katılanlara ayran ve su dağıttı. Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç ve İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay drone ile yangın bölgesini inceledi. Yangın anı drone ile görüntülendi.

Yangını fark ettiğini söyleyen Ali Seyitoğlu, "Yoldan geçerken, karşı taraftan dumanların çıktığını fark ettim. İşten dönüyordum. 112'yi aradım yangın ihbarında bulundum. Ekipler geldi. Şu an söndürmek için müdahale ediyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2021, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER