Türkiye-Almanya Danışma Günleri İzmir’de başladı

Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları arasında 20- 22 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye - Almanya Danışma Günleri’nin açılış töreni SGK İzmir İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Türkiye-Almanya Danışma Günleri İzmir’de başladı

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü Toplantı Salonundaki açılış törenine İzmir SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, Alman Emeklilik Sigortası Kurumu Heyeti Başkanı Bernd Schmidt ile ilgili kurum temsilcileri katıldı.

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın sosyal güvenliklerine ilişkin hak ve menfaatlerinin korunmasını teminen bugüne kadar Türkiye ile 35 ülke arasında sosyal güvenlik anlaşması imzalandığını, bunların en eski tarihli olanının ise Almanya ile olduğunu belirterek, İzmir’de veya civar illerde yaşayan Türk vatandaşlarının Almanya’da geçen çalışma ve ikamet süreleri var ise merak ettikleri konular hakkında 20-22 Eylül tarihleri arasında Türk ve Alman uzmanlar tarafından 3 gün süreyle danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi.

Danışma Günleri nerede ve ne zaman olacak?
İl Müdürü Kurt, her iki ülke arasında gerek insani gerekse ekonomik etkileşimin en üst seviyede olduğuna vurgu yaparak, Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyet arasında imzalanan sosyal güvenlik anlaşması kapsamında Türkiye’den 8 uzman, Almanya’dan da yine 8 uzmanın 20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında 3 gün süreyle Cumhuriyet Bulvarı Konak adresinde bulunan SGK Gaziemir ve Karabağlar Merkez Müdürlükleri Hizmet Binası’nda İzmirliler’e rehberlik edeceğini belirtti.

Nasıl randevu alabilirim?
Vatandaşlarımız randevularını 0 (312) 432 12 26-29 numaralı hatlardan alabilecekler.

Sosyal Güvenlik Anlaşması Nedir?
Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunmasını teminen bugüne kadar ülkemiz ve 35 ülke arasında sosyal güvenlik anlaşması imzalanmıştır. Sosyal Güvenlik anlaşmaları taraf ülkelerin vatandaşları ve çalışanlarının sosyal güvenlik haklarının mütekabiliyet esasları çerçevesinde korunması ve güvence altına alınabilmesi amacıyla imzalanan anlaşmalardır. Mütekabiliyet (Karşılıklılık) üzerine yürütülen bu anlaşmalardan ilki Almanya Federal Cumhuriyet ile yapılmış, 30 Nisan 1964 tarihinde imzalanarak, 01 Kasım 1965 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Almanya ile Yapılan Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Kapsamı Nedir?
İl  Müdürü Kurt, ülkemiz ve Almanya arasında yapılan sosyal güvenlik anlaşmasının yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın hastalık  ve analık sigortaları, ölüm sigortası (cenaze masrafları), iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, çocuk zammı konularını kapsadığını hatırlattı.

Vatandaşlarımız danışma günleri süresince, Almanya’da geçen çalışma sürelerinin, çocuk yetiştirme sürelerinin, yurt dışında ikamet ve ev kadını olarak geçirilen sürelerin borçlanılması, her iki ülkede geçen sigortalılık sürelerinin birleştirilmesi, geçici ziyaret, eğitim, çalışma, daimi ikamet gibi amaçlarla geçirilen sürelerde her iki ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi, para yardımları ve Almanya çocuk parası gibi birçok konuda bilgi edinebilecekler.

İkili Anlaşma Kapsamında Sağlık Yardımlarından Nasıl Yararlanılır?
İl  Müdürü Kurt, Türkiye ile Almanya arasında yapılan anlaşmanın sağlık yardımı hizmetlerini de kapsadığını belirtti. Ülkemizden geçici süreyle Almanya’ya giden sigortalılarımızın sağlık hizmetlerinin KUSAS (Kurum Sigortalıları Aktivasyon Sistemi) sistemi üzerinden, Almanya’dan ülkemize gelen Almanya sigortalılarına sağlık hizmetlerinin ise YUPASS (Yurt dışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi) sistemi üzerinden verildiğini söyledi.

Sözleşme gereği, her iki Akit Taraf mevzuatına göre, gelir ve aylık almakta olanlar ve bunların aile bireylerinin sağlık giderleri daimi ikamet ettikleri ülkenin yetkili kurumunca karşılanacaktır. Bunların diğer Akit Tarafta geçici olarak bulunduğu sırada durumları derhal tedaviyi gerektirdiği zaman sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için daimi ikamet ettiği Akit Taraf yetkili kurumundan alınmış T/A 11 veya A/T 11 formüllerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu Heyeti Başkanı Bernd Shmidt ise İzmir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, verimli bir etkinlik gerçekleştirilmesi dileğinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2022, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER