Tarihçilere göre Büyükşehir Binası "Kent Belleği" tarifine uymuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde hasar gördüğü için boşaltılan 38 yıllık ana hizmet binasının yıkım kararını almıştı. Geçtiğimiz günlerde alana yapılacak yeni binanın tasarım ve işlevinin belirlenmesi süreci için, İzmir Büyükşehir Belediyesi danışma kurulu oluşturdu.

Tarihçilere göre Büyükşehir Binası "Kent Belleği" tarifine uymuyor

BEN HABER/

Binanın güçlendirilerek kullanılması görüşünü savunan Mimarlar Odası İzmir Şubesi ise; bu oluşuma ve meslek odalarının sürecin dışında bırakılmasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi, binanın hem kent belleği, hem de modern mimarlık mirası açısından
önemli bir yapı olduğunu; yıkılmaması, güçlendirilerek kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini savundu.

"Kent Belleği" nedir soruları gündemi meşgul ederken, tarihçi Doç. Dr. Emin Elmacı Ben Haber'e özel olarak konuya açıklık getirdi. Emin Elmacı'ya göre; "Bellek demek; yaşanılanların, öğrenilenlerin ve bunların geçmişle ilişkisinin kayıtlı olduğu yerler anlamına gelir. 

Kent belleği olacak binanın da, önemli bir yapı olması ve yapının tarihi süreç içerisinde önem arz etmesi gerekiyor. Bir başka ifadeyle kentsel bellek açısından önemli bir bina, kentin tarihçesi içerisinde yer etmiş olmalı. Örnek verecek  olursak; Saat Kulesi gibi bir yapı
kent belleğine en güzel örnektir" şeklinde ifade etti.

İzmir 1 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı kararla; "Her türlü fiziki-inşai faaliyetin durdurulması" yönünde açıklama geldi. Kurulun aldığı kararla, farklı bir boyuta taşınan tartışma önümüzdeki günlerde İzmir'in gündeminde önemli bir yer tutacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER