Selçuk’ta halk tepkili: Hem JES hem GES…

Seferihisar'ın Orhanlı ilçesinde de gündeme gelen tarım alanlarına verdiği zararlarla bilinen jeotermal kuyu açma projelerinin yenisi İzmir’in Selçuk ilçesinde de ortaya çıktı

Selçuk’ta halk tepkili: Hem JES hem GES…

Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’ndan aldığı ruhsat ile çalışmalara başlayan İstanbul merkezli RE Enerji Yatırım Üretim A.Ş, 4’ü üretim, 3’ü enjeksiyon olmak üzere 7 adet derin sondaj açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı.

Bölgede 13.7 MWe kurulu güce sahip Jeotermal Enerji Santrali (JES)  ve 999 kWe güce sahip Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak isteyen şirket jeotermal ısıtmaya dayalı endüstriyel sera tesisi projesini hayata geçireceğini duyurdu. 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na istinaden 3290482 erişim numaralı Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı’nı gerekçe gösteren şirketin alanlarının bir kısmı Aydın’da bir kısmı da İzmir sınırları içinde kalıyor.

ŞİRKET KİME AİT?
RE Enerji Yatırım Üretim A.Ş’nin ortakları arasında Kıbrıs Ercan Havalimanı’nı yapan ve birçok alanda inşaat, konut projeleri yürüten Mehmet Alp Delimollaoğlu yer alıyor. Aile fertleriyle birlikte hissedar olduğu şirket üzerinden yeni yatırım alanında projeyi geliştirmeyi planlayan üst kuruluş Terminal Yapı’nın da birçok alanda projesi dikkat çekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü Çeşme Projesi nedeniyle yapımı iptal edilen Çeşme Alaçatı Havalimanı’nın da ihalesini kazanan Terminal Yapı’nın Bodrum Güllük, İskenderun ve Mersin Limanları projesi de bulunuyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER