Narlıdere'nin Zeytin Kafe'si açıldı

Narlıdere Belediyesi’nin bünyesinde faaliyet gösterecek olan Zeytin Kafe kapılarını açtı. Narlıdere’de, denizden ormana uzanan bisiklet ve yaya yolu üzerinde yer alan zeytin ağaçlarının bulunduğu alanın korunması amacıyla yeşil alan ve Zeytin Cafe düzenlenmesinin hayata geçirildiğini belirten Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Belediye olarak şimdiye kadar yaptığımız tüm çalışmalarda yeşile, doğaya saygıyı ön planda tuttuk. Tek bir ağacın bile gelecek nesillere bırakılacak miras olduğu inancıyla hareket ettik. Ağaçları gözümüz gibi koruyoruz” dedi.

Narlıdere'nin Zeytin Kafe'si açıldı

Narlıdere Belediyesi, ilçedeki yeşil alanları korumaya devam ediyor. Bu sebeple belediye bünyesinde faaliyet gösteren S.S. Narlıdere Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi’nin beşinci işletmesi olan Zeytin Cafe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Orkestrası’nın konseri ile Çamtepe Mahallesi’nde hizmete girdi. Törene Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Mesut Durgun, Narlıdere Belediye Başkanı’nın eşi İlke Engin, Narlıdere Belediyesi Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Zeytin Cafe, Çamtepe Mahallesi’ndeki yaklaşık 45 bin metrekarelik yeşil alandaki 100 yaşını aşan zeytin ağaçlarının olduğu 4 bin 500 metrekarelik arazinin özellikle korunması ve bu alanın daha yaşanabilir kılınması adına hayata geçirildi. İşletmesini özel çocukları olan ailenin yapacağı kafenin bulunduğu zeytinlik alanda, her cuma günü ‘2. El Pazarı’ düzenlenecek. Buradan elde edilen gelirin bir kısmı ise özel çocukların eğitimleri için kullanılacak. Öte yandan kafede, kadın kooperatifinde üretilen erişte tarhana, reçel, salça ve mantı gibi gıda ürünleri satışa sunulacak. 

‘ZEYTİN AĞAÇLARINI KORUYORUZ’

Kamuoyunda “Zeytin Yasası” olarak bilinen son tartışmalara değinen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’teki düzenlemeyle ilgili konuştu. Söz konusu değişiklik hakkında birçok kurum ve kuruluş ile çevre derneklerinin konuyu yargıya taşıdığını belirten Engin, “Narlıdere Belediyesi olarak şimdiye kadar yaptığımız tüm planlama çalışmalarında ve imar düzenlemelerinde yeşile, doğaya saygıyı ön planda tuttuk. Tek bir ağacın bile gelecek nesillere bırakılacak miras olduğu inancıyla hareket ettik. Ağaçları gözümüz gibi koruduk, kolladık.  Bugün açılışını yaptığımız bu alanda gördüğünüz 100 yaşını aşan zeytin ağaçlarının da bir hikayesi var. İmar Kanunu’nun yol-yeşil alan-park ve kamuya ait yerlerini düzenleyen 18. madde uygulamasıyla kazanılan alanları halka açıyoruz. Kafe ve ikinci el pazarımıza gelen misafirlerimizin rahat nefes alabileceği alanları yaratırken bir yandan da zeytin ağaçlarını koruma altına aldık. Narlıdereliler hem gezecek hem de zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenecektir.  Mavi gözlü dev, güzel yüzlü şair Nazım Hikmet şöyle demiş; yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. Biz sorumluluğumuz gereği yetki alanlarımızda yeşil alanları, parkları, rekreasyon alanlarını, yürüyüş yollarını ve ağaçlarımızı çoğaltmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER