Menderes'te o proje durduruldu

AK Parti İlçe Başkanı Artcı: “O projenin ÇED süreci durduruldu”

Menderes'te o proje durduruldu

AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi projesinin ÇED sürecinin durdurulduğunu açıkladı. Artcı, “Ankara’ya giderek bakanlıkta toplantıya bizzat katıldım. Firma ve Büyükşehir yetkilileri de vardı. Biz de kendimizi anlattık. Komisyon başkanı birçok konuda eksiklikler olduğu gerekçesiyle süreci durdurdu. Bizim haklı mücadelemiz proje iptal olana kadar sürecektir” dedi.

AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes’te yapmayı planladığı katı atık tesisiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Ankara’ya giderek bakanlık ÇED Genel Müdürlüğü’nde toplanan İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısına katılan Artcı alınan kararı kamuoyuyla paylaştı. Artcı, toplanan komisyonun tarafları dinledikten sonra ÇED sürecini durdurma kararı aldığını söyledi.

Yangından mal kaçırır gibi toplanan kurum görüşlerinde birçok eksik ve hata vardı

Başkan Artcı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak-Karabağlar-Buca-Gaziemir-Balçova ve Narlıdere gibi nüfusun yarısından fazlasının yaşadığı ilçelerin çöplerini Menderesimize getirme projesini yakından takip ediyoruz.  Büyükşehir’in, Menderes Belediyesi’nin sorumsuz ve vurdumduymaz yaklaşımını fırsata çevirerek ilçemiz sınırlarında kurmayı düşündüğü Menderes Güney-2 Entegre Katı Atık Yönetim ve Elektrik Üretim Tesisi’ne ilişkin bakanlıkta toplantı vardı. Biz de yerinde durum tespiti ve hemşehrilerimizin hakkını savunmak için Ankara’ya gittik. Toplantıya bizzat katıldım ve gerekli açıklamaları yaptım. Komisyon toplantısına Büyükşehir’in teknik ekipleri ve firma yetkilileri katıldı. Ne yazık ki Menderes Belediyesi’nden bırakın başkanı bir yetkilinin bile olmaması, ilçeye saplanacak hançeri engellememesi bizi derinden üzdü. Elbette mücadeleyi bırakacak değildik. Toplantıda komisyon başkanı bazı kurumların görüşlerinin olumsuz olmasını, bazılarının da güncel olmamasını gerekçe göstererek ÇED sürecini durdurdu. Gerçekten de yangından mal kaçırır gibi toplanan kurum görüşlerinde birçok eksik ve hata vardı. Bunu da komisyonda bulunanlar gördü” diye konuştu.

Menderes halkının yüzde 99’u bu projeyi istemiyor

Büyükşehir ve firma yetkililerinin komisyondaki sunumun ardından salonda konuşma yapan Başkan Artcı, “Bu bir yatırım projesi değildir. Menderes, tarımı ve turizm olanaklarıyla bilinen bir kenttir. Menderes halkının yüzde 99’u bu projeyi istemiyor. Belediye başkanından başka projeyi isteyen kimse yok. Denizi kıyısıyla birlikte aktif kullanan, İzmir’in su ihtiyacını karşılayan, çiçek üretimiyle marka olmuş bir yerden bahsediyoruz.  Seracılık faaliyetleriyle 35 bin kişinin istihdam edildiği yere kimse kıymasın. Buna hiçbirimizin izin vermeye hakkı yoktur” dedi.

Başkan Artcı, tesisin ilçeye kurulmasını istemeyen başta duyarlı Menderesliler olmak üzere kendilerine destek veren, kamuoyunun sesini duyuran herkese teşekkür etti. Artcı,  “Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a, süreci en yakından takip eden başta İzmir Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya olmak üzere desteğini esirgemeyen tüm milletvekillerine, AK Parti İl Başkanımız Kerem Ali Sürekli’ye, parti yöneticilerimize ve mücadele arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER