İZTO Meclis'ten Soyer'e 'Şükürer' çağrısı: Görevlerine son verin!

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2022 yılı Ocak ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi.

İZTO Meclis'ten Soyer'e 'Şükürer' çağrısı: Görevlerine son verin!

2021 yılında yapılan çalışmaların video gösterimi yapılan oturumun gündeminde ise muhacirler ile ilgili sözleri sonrası İzmir gündeminde tartışmalara neden olan İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer vardı.

Şükürer’in bir röportajında İzmir’de yaşayan muhacirlere yönelik “İzmir’e en büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente mütemadiyen ihanet ediyorlar” sözlerine İZTO meclis üyeleri de tepki gösterirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e de çağrıda bulunuldu.

KAZANOĞLU: ÖTEKİLEŞTİREN VE AYRIMCILIK YAPAN KİŞİYİ KINIYORUM
Söz alarak Sıtkı Şükürer ile ilgili açıklamalarda bulunan İZTO üyesi Akın Kazanoğlu, üstü kapalı bir şekilde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e de seslenirken, "Geçtiğimiz pazar günü yerel bir gazetemizde yapılan röportajda Şükürer İzmirimiz hakkında bazı söylemlerde bulunmuştur. İnsan yaşamaya devam ettiği ve ekmeğini yediği bir şehre böyle aşağılayıcı bir açıklamada bulunmaz. Bu kişi İBB'de 12 şirketin yeminli mali müşavirliğini yapıyor. Bu röportaj'da balkanlardan gelen insanları kötülemiştir. Bu vatandaşlarımız güzel İzmir'imizin mozaiğini oluşturan insanlardır. Ben İzmir'e gelen tüm insanlar ile çeşitli okullarda arkadaşlık yapmış, ticaret yapmış biriyim. Odamızda da el ele İzmir'e hizmet için çalışıyoruz. İzmir'in yıllarca lağım çukuru haline gelmiş olduğunu söyleyerek geçmişte görev yapmış belediye başkanlarına da dolaylı olarak hakaret etmiştir. İzmirimizde son 3 yılda STK'lar ve yerel yönetimler arasında böylesine anlaşmalı çalışma ortamı sağlanmışken, güzel İzmirimize gerek mübadele ile gelen gerek Anadolu'dan gelen insanlarımızı kucaklamak yerine ötekileştirme ve ayrımcılık sergileyen kişiyi kınıyorum. Bu kişinin İzmir'de aldığı görevlerin gözden geçirilmesini diliyorum" dedi.

AZTEKİN: TUNÇ SOYER'E YAKIŞTIRAMADIM
Meclis üyesi Metin Aztekin ise Özgener'e de çağrıda bulunurken, "Ben Girit göçmeniyim. Bu şehirde mübadeleyle gelen çok güzel insanlar var. Bu şehirde yaşayan ve bu şehrin ekmeğini yiyen birisinin bu insanları kötülemesi hazmedilebilir bir şey değildi. Son yaptığı açıklamayı da hangi kafayla yaptığın düşünemiyorum. Neresinden tutarsanız tutun… Bu faşist ve ırkçı düşüncenin içinden çıkarak sözcüğe dökülmesidir. Özür dilemiş olması benim kelimelerimi kibar kullanmama neden oluyor. Ben inanıyorum ki bu şahsın iş yaptığı yer yüzde 90’ı göçmen olan insanlardan para kazanıyor. Eşitlik ilkesi vardır. Hiçbir şekilde hiç kimse kimseyi küçümseyemez. Bu şahsın kalbinin temiz olması gerekiyor. Kendisine şunu öneriyorum: Temiz bir kalp nakli yaptırsın. Tıp çok gelişti kendisine bir tane beyin taktırmasını öneriyorum. Kendisi bizim yönetim kurulumuza da üyeymiş. Bu konuda sayın başkanımızın da gereğini yapacağını düşünüyorum. Sayın Başkanımız Tunç Soyer’e bu sorulmuş ve ‘İzmir’in gündemine böyle bir şey düştü ama bizim gündemimizde böyle bir şey yok.’ Bu ne demek? Ben bunu Tunç Soyer’e yakıştıramadım. Bu şehir bizim vergilerimizle dönüyor. Bu açıklamaya çok üzüldüm. Sayın belediye başkanından gereğinin yapılmasını rica ediyorum" dedi.

AL: BU BİR FETÖ OPERASYONUDUR
Söz alan Meclis Üyesi Koçali Al ise çarpıcı bir açıklamada bulunurken, "Belayı önceden keşfetmek lazım. Bu ayak seslerini ben 5-6 ay önceden duydum. Bu bir FETÖ operasyonudur! İzmir'deki Karadenizlilere, Konyalılara, Elazığlılara, Balkan Göçmenlerine çağrıda bulunuyorum. 15 Temmuz'da beceremediler, şimdi yeni bir hareket başlayacak. Her il de bir karışıklık, laf düzenlemeleri.Biz ticaret insanıyız. Ülkemizde milli değerlerimize saygılıyız. Seçim geliyor, ülkede bir karışıklık meydana gelecek. Dış güçler nasıl dolarda bir gecede yükseliş yaptırdıysa bu da aynı. Bu kişi çıkıp açıklamalarda bulunmuş. Kuva-yi Milliye hareketi başladığı zaman bu arkadaşlar Kuva-yi Milliye hareketinin içinde hiçbir İzmirli yoktu. Açın tarih sayfalarına bakın" dedi. Al'ın Sözleri sonrası ise meclis salonunda tartışmalar yaşanırken söze giren Özgener konuşmanın yanlış yerlere gittiğini vurgulaması sonrası  Al sözlerini şu ifadeler ile tamamladı:

"Biz bu hafta STK'lar olarak bir toplantı yapacağız ve İBB Başkanı Soyer'e bir bildiri yayınlayacağız. Diyeceğiz ki 'eğer bu kişiyle yollarınızı ayırmazsa sizlere iyi yollar ancak biz sizinle yol yürümeyeceğiz' diyeceğiz."

ÖZGENER: DOSTLARIMIZ SİTEMİNDE HAKLI
Son olarak söz alan ve açıklamalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Mahmut Özgener Şükürer konusunda meclis üyelerini desteklerken şu ifadeleri kullandı:

"Dostlarımız haklı sitem içindeydi. Bana da bu konuda yorum yapacak bir şey bırakmadılar. Son derece demokrat ve açık bir biçimde fikirlerini paylaştılar. Bu ülke bir bütün. Bu ülkede hepimizin bir bütünüz ve ayrıştıramayız. Hepimizin fikrini bu olduğu ortamda böyle bir söyleme böyle bir tepkinin gelmesi doğal oldu. Biz İZTO'yuz. Biz bu ülkenin en büyük STK'larından biriyiz. Burada sadece ticareti konuşmayacağız. Burada ülkemizin gündeminde olan her konuyu dile getirmekte bizlerin görevidir."

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2022, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER