"İzmir hala, çok yüksek iller içinde"

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı; illere göre vaka sayılarında İzmir'de yaşanan düşüşün sevindirici olduğunu ifade ederken, "Ama bunda kapanmanın bu kadar etkili olup olmadığı sorgulanabilir" ifadelerini kullandı.

"İzmir hala, çok yüksek iller içinde"

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Koronavirüs vaka sayılarındaki rekor kıran artış sonrası 29 Nisan tarihi itibariyle 17 günlük tam kapanmaya geçilmesi, haftalık illere göre vaka haritasına da yansıdı.

Dün, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan illere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 359,99, Ankara'da 247,68, İzmir'de 161,92 oldu. Buna göre geçen haftaki haritaya göre İzmir'de yüz binde 223,34 olan vaka sayısında büyük düşüş kaydedildi.

İZMİR HALA, ÇOK YÜKSEK İLLER İÇİNDE”

Konuyla ilgili Ben Haber’e değerlendirmede bulunan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı; yaşanan bu düşüşün sevindirici olduğunu ifade ederken, "Ama bunda kapanmanın bu kadar etkili olup olmadığı sorgulanabilir" ifadelerini kullandı.

Çamlı; "Tüm Türkiye’de olduğu gibi, İzmir’de de bir düşüş var. Yüz binde 223 olan sayı, yüz binde 161’e geriledi. Buna da baktığımız zaman ‘tam kapanma’nın daha 12. günündeyiz. Etkilerini yavaş yavaş görmeye başladığımız bir dönem olması gerekirken, çok hızlı bir düşüş var. Bu düşüşün, bu kapanmanın etkisi ile daha yeni yeni başlaması gerekirken baktığımız zaman çok hızlı bir düşüş olduğunu görüyoruz. Bu tabii ki çok sevindirici. Ama bunda kapanmanın bu kadar etkili olup olmadığı sorgulanabilir. Ancak, şu unutulmamalı: İzmir’de şu anda 161 olan bu sayı ile İzmir hala, çok yüksek iller içinde yani kırmızı iller grubunda. Dolayısıyla bu düşüşe rağmen tedbirlerin devam etmesi gerekiyor” dedi.

‘KAPALI ORTAM’ VURGUSU

“Çok yüksek il olduğumuz unutulmamalı, özellikle varyant virüsün bu salgında çok egemen olduğu düşünülürse maske, mesafe, hijyen kuralının mutlaka uygulanması, ama en önemlisi, kapalı ortamlarda bu salgının çok daha hızlı yayıldığını unutmamak gerekiyor" diyerek sözlerine devam eden Çamlı; “Ev içi bulaşlara çok dikkat etmek gerekiyor, misafirlikler ertelenmeli. Kapalı ortamlardaki iş yerlerindeki mesafeler korunmalı ve havalandırmalar iyi olmalı. Toplu taşımalardan uzak durmak gerekiyor. Kısacası burada artık maske, mesafe, hijyen diyoruz ama, yanına kapalı ortamlardaki havalandırma ve mesafeye de çok dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Öte yandan; Dünya Sağlık Örgütü’nün kullanılmama tavsiyesi verdiği, TTB ile uzmanlık derneklerinin 12 ay boyunca uyarmasına rağmen Covid-19 hastalarında kullanılan, kullanımı yeni bırakılan Hidroksiklorokin ilacına da ilişkin açıklamada bulunan Çamlı; “Yaklaşık 1 yıl önce etkisizliği gösterilmesine karşın, neden kullanım konusunda ısrar edildi bilmiyoruz” yorumunda bulundu.

"NEDEN KULLANIM KONUSUNDA ISRAR EDİLDİ BİLMİYORUZ"

Çamlı; “Şu andaki virüsün bir ilaçla tedavisi ne yazık ki mevcut değil. Ancak bazı ilaçlar bu süreçte bir süreliğine, başka katkıları nedeniyle kullanıldı. Bunlardan belki de ilk kullanılan Hidroksiklorokin oldu. Ama çok kısa bir süreçte,1 ay gibi bir süreçte, bu ilacın herhangi bir etki göstermediği bulunması üzerine Dünya Sağlık Örgütü, bu ilacın kullanımını bir anlam ifade etmediğini belirtmişti. Ve biz de, o tarihten itibaren gerek Türk Tabipler Birliği, gerekse tıpta uzmanlık dernekleri olarak bu ilacın kullanılmaması gerektiğini söylememize rağmen, bakanlığın tedavi rehberlerinde ısrarla Hidroksiklorokin yer aldı ve filyasyon ekipleri, evlere ilaçları bırakırken, ne yazık ki bu ilacı da bıraktılar. Yaklaşık 1 yıl önce etkisizliği gösterilmesine karşın, neden kullanım konusunda ısrar edildi bilmiyoruz. Defalarca dile getirilmesine rağmen ancak şimdi tedavi rehberinden çıkarıldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER