İzmir'de ulaşım aksayacak! Metro ve tramvayda grev tarihi netleşiyor

Demiryol-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 69 maddenin 9’unda anlaşma sağlanamaması sebebiyle sendika, İzmir Metro A.Ş ana binasına geçtiğimiz hafta grev karını asmıştı.

İzmir'de ulaşım aksayacak! Metro ve tramvayda grev tarihi netleşiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden İzmir Metro A.Ş ve işveren sendikası Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEM-SEN) ile metro ve tramvayda çalışan işçiler arasında örgütlü olan Türk İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında bir süredir devam eden 9. toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamayınca sendika 1 Ekim’de yaptığı basın açıklaması ile grev kararını asmıştı. 

İzmir'de toplu ulaşımın en önemli iki aracı olan metro ve tramvayda örgütlü Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen ve 630 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

YARIN BİLDİRİ ASILACAK

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Başkanı Giral, yaptığı açıklamada, “20 Nisan 2021 tarihinde başlayıp bu güne kadar devam eden 9’uncu dönem toplu sözleşme sürecimiz ile ilgili olarak masada bitmesi adına her türlü çabayı, özveriyi ve gayreti göstermiş olmamıza rağmen Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası'nın (SODEMSEN) ve işverenimizden çözüm adına bir adım atılmadığından dolayı 12 Ekim 2021 Salı günü saat 15.00 itibariyle (yarın) basın ve yayın organları aracılığı ve işyerlerimizde grev uygulama bildirimizi tarih ve saatini asarak ilan edeceğiz. Emeğin gücü ve mücadelesi adına mağduriyetimiz giderilene, emeğimizin alın terimizin karşılığını alana kadar haklı yürüyüşümüze hep beraber devam edeceğiz. Siz emekçi arkadaşlarıma verdiğiniz desteğiniz ve emek mücadelesindeki duruşunuz için şahsım ve şube yönetimimiz olarak teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER