İzmir'de suya ve ulaşıma zam!

İzmir'de son dönemlerde gelen zamlar ile birlikte tartışmalara neden olan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ve Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) için zam oranları geçtiğimiz aylarda Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) bağlama kararı almıştı.

İzmir'de suya ve ulaşıma zam!

Su faturalarında ilk olarak ÜFE uygulaması geçtiğimiz ay yüzde 7,22 ile uygulandı. Yine geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karar ile ESHOT'ta ÜFE zammı bu ay ilk kez uygulanacak.

SUYA BİR ZAM GELDİ
Mart ayı enflasyon oranları belli olurken buna göre; Ocak ayında yüzde 48,69 olan yıllık enflasyon yüzde 54,44'e yükseldi. Şubatta yurtiçi ÜFE de yüzde 7,22 artarken yıllık bazda artış yüzde 105,01 oldu. ÜFE oranının yüzde 7,22'yi bulması sonrası ise İZSU'da uygulanan yeni sistem ile, İzmir'de Mart ayında su faturalarına yüzde 7,22 oranında zam yapılmıştı. Bugün açıklanan Mart ayı enflasyon oranları sonrası ise İzmir'de suya yüzde 9,19'luk bir zam daha gelmiş oldu.

ULAŞIM BİNİŞ ÜCRETİ ZAMLANDI
İZSU'da ikinci olarak uygulanacak ÜFE zammının yanı sıra Nisan ayı itibari ile yeni düzenlemeden ESHOT'ta nasibini aldı. Geçtiğimiz haftalarda tam ücretin 6 lira 50 kuruş olurken öğrenci ücreti 2 lira 20 kuruşa yükseltilirken, Nisan ayı enflasyon oranı sonrası ESHOT'a da gelecek zam belli dolu. Buna göre ESHOT'a, açıklanan ÜFE oranları sonrası yüzde 9,19 oranında zam gelmiş oldu. Buna göre tam biniş ücreti 7 lira 09 kuruşa yükselecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İdris Ege
İdris Ege - 5 ay Önce

Acaba diyorum çalışanlar bordrolu çalışanlar başka dünyada mı yaşıyorlar her şeyden aylık zam gelirken maaşlara neden yılda bir kere zam geliyor bu adil bir şey mi

İzmirli kız
İzmirli kız - 5 ay Önce

10 lira olacak düz hesap ama biraz halkı da düşünün zaten berbat bir hayat yaşıyoruz bıktık ya yeter

Babacan
Babacan - 5 ay Önce

Klasik belediyecilik anlayışı! İnsanlar zor durumda kalkıp ÜFE endeksli fiyatlar ile her ay zam yağmuru yapmaya çalışılıyor. Belediye işçilerine yaptığınız gerçek dışı ücret artışını İzmirli kardeşlerim çekmek zorunda mı ey CHP ?

SIRADAKİ HABER