İzmir Bornova ve Karşıyaka'ya ret kararı!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrası kent genelinde 'emsal artışı' talepleri oluşurken Bayraklı Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Bornova Belediyesi ilçe sınırlarında geçerli olmak üzere emsal artışı kararı almıştı.

İzmir Bornova ve Karşıyaka'ya ret kararı!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde Seferihisar açıklarında yer alan Samos Fay Hattında yaşanan 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrasında kent genelinde yaklaşık 80 bin bağımsız birimde az, orta ve ağır olmak üzere çeşitli hasar kayıtları oluşmuştu.

Yaşanan felaket sonrası vatandaşlar güvenli konutlarda oturmak amacıyla evlerini dönüştürmek istemiş ancak her geçen gün artan inşaat maliyetleri nedeniyle gelen fiyat yükünü karşılayamadığı için hükümet bazlı yapılan dönüşüm çalışmaları hariç kentte kentsel dönüşüm çalışmaları 1,5 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen bir türlü başlayamamıştı.

SOYER EMSAL ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAĞINI DUYURMUŞTU
Depremzedeler dönüşümün sağlanabilmesi için 'emsal artışı' talebinde bulunurken 'yetki kimde' tartışmaları içinde geçen artış bilmecesi deprem sonrasında 1 yıl sonucunda çözülmüş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nı ziyareti sonrası gereken çalışmanın yapılacağını belirtmişti.

BORNOVA'NIN PLANLARINA RET
Soyer'in açıklaması sonrası ilk adım depremin en ağır hasar verdiği Bayraklı'da atılırken, çalışmalara başlayan Bayraklı Belediyesi ilçe sınırları içerisinde belirlenen K sınırlarında yüzde 10'luk emsal artışı kararını geçirmiş ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ne yollamıştı. Emsal önerisini görüşen Büyükşehir Belediyesi yüzde 10'luk öneriyi parselde yüzde 20, ada bazlı ise yüzde 30 emsal artışı olarak güncelleyerek kabul ederken ilçe belediyelerde emsal artışı için düğmeye basmıştı.

Bu kapsamda Bayraklı ile sınırda yer alan Bornova Belediyesi de Meclisi'nden Bayraklı'daki emsal artışı gibi parselde yüzde 20, ada bazlı ise yüzde 30 emsal artışı karını geçirirken, ilçe meclisinden geçen emsal artışı kararı Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderilmişti.

Öneriyi inceleyen Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık  ve Deprem ve Afet Komisyonları kararını verdi. AK Parti ve MHP'nin 'kabul' Cumhuriyet Halk Partisi'nin ise 'ret' oyları sonrası Bornova'nın emsal artışı teklifi  oy çokluğu ile reddedildi.

KARŞIYAKA'YA DA 'RET'
Kentte bir diğer emsal artışı çalışmaları yürüten Karşıyaka Belediyesi'nin de planları reddedildi. Karşıyaka sınırları içerisinde yer alan tüm orta ve ağır hasarlı yapılara parsel bazlı yüzde 20 emsal artışı kararı alan Karşıyaka Belediyesi, ilçe genelinde ada bazlı gelinmesi halinde ise dönüşüm için yüzde 30'luk emsal artışı kararı almıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderilen ilgili karar önerisi İmar ve Bayındırlık, Deprem ve Afet ve Kentsel Dönüşüm Komisyonları'nda AK Parti'nin 'kabul' Cumhuriyet Halk Partisi'nin 'ret' oyları sonrası oy çokluğu ile reddedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER