İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılı kutlandı

İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılı Karabağlar'da törenle kutlanırken, hiçbir maddi çıkar beklemeden marşımızı yazan ve ulusuna armağan eden Mehmet Akif Ersoy rahmet ve şükranla anıldı

İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılı kutlandı

Karabağlar Belediyesi, günün anısına Tahsin Yazıcı Mahallesi'ndeki Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda tören düzenledi. Parktaki Mehmet Akif Ersoy anıtının önünde gerçekleştirilen törene, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Çetin Özdemir, CHP İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, meclis üyeleri, muhtarlar, Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi (KARBEM) öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından KARBEM Sosyal Bilgiler Öğretmeni Saniye Ünal, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy" başlıklı sunumunu yaptı. KARBEM 8. sınıf öğrencileri Yezda Yağmur Uray ve Muhammed Emin Topçu da, İstiklal Marşı'nın dörtlüklerini seslendirdiler.

Acının ve alın terinin ifadesi...

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Selvitopu, 12 Mart tarihinin Türkiye Cumhuriyeti için önemli dönüm noktalarından biri olduğunu vurguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 100 yıl önce kabul edilen İstiklal Marşı'nın, her tören ve yerde en gür şekilde okunduğunu hatırlatan Başkan Selvitopu, "Bu Cumhuriyet, henüz Ulusal Kurtuluş Savaşı devam ederken kanla, canla, duyguyla, kültürle, sanatla yani her ayrıntıya dikkat edilerek kurulmuştur. Mustafa Kemal, savaş sürerken Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak, milli iradenin yerini almasını sağlamıştır. Özgürlüğümüz ve birliğimizin simgesi olan marşımız da, bu iradenin temsil edildiği Meclis'te kabul edilmiştir. O günden bugüne, bu mücadelede yaşanan acılar, dökülün alın teri ve emeğin ifadesi olarak, her yerde, her törende seslendirilmektedir. Cumhuriyetimiz yaşadığı sürece en gür şekilde okunmaya devam edecek ve o günlerin mücadelesi gelecek kuşaklara aktarılacaktır" dedi.

Akif'e saygı

İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy'un kazandığı para ödülünü almadığı gibi, eserini hiçbir kitabına koymayarak ulusuna teslim ettiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, "Çok güçlü ifadelerle marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve şükranla anıyorum. İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılını Karabağlar halkıyla birlikte kutluyorum. Herkese bir kez daha duyurmak istiyoruz ki, bu ulus, bu ülke Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi sonsuza dek yaşayacaktır" diye konuştu.

Törenin sonunda katılımcılar, Mehmet Akif Ersoy Anıtı'na kırmızı karanfiller bıraktılar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER