Ege'nin iki yakasından ezgiler Bornova'dan yankılandı

Ege'nin iki yakası Lozan Mübadelesi'nin 99. yılında Bornova'da buluştu. Mübadiller, Bornova Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen konserle anıldı.

Ege'nin iki yakasından ezgiler Bornova'dan yankılandı

Bornova Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen "Mübadele Şarkıları ile Hüzne Yolculuk Konseri" yoğun ilgi gördü. Bornova Giritliler ve Mübadiller Derneği'nin katkıları ile hazırlanan fotoğraf sergisi ile başlayan etkinlikte Yılmaz Demirtaş'ın şefliğinde sahne alan Vakıf Korosu, Türkçe ve Yunanca şarkılarla Ege'nin iki yakası arasında dostluk köprüsü kurdu. Koroya salonu dolduran Bornovalılar da eşlik etti. 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, mübadele ile doğup büyüdüğü topraklardan ayrılmak durumunda kalan insanlar yeni bir yaşam kurma adına zorluklar çekse de Lozan Barış Antlaşması'nın bağımsızlığımızın tescili anlamına geldiğini ifade ederek, "Bu nedenle Lozan'ın mimarları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve İsmet İnönü'yü saygıyla anıyorum. Böylesi etkinlerin düzenlenmesi tarihimize ve köklerimize olan bağlılığımızı güçlendirecektir" diye konuştu.

Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilcisi Emel Acar ve Koro Şefi Yılmaz Demirtaş'a çiçek vererek teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER