Efes Selçuk'un sesi İstanbul'dan duyuldu

Efes Selçuk bu yıl beşinci kez düzenlenen Kültürel Miras Fuarı Heritage İstanbul’a katıldı. Avrupa’nın en büyük kültürel miras konferanslarından biri olan Heritage İstanbul, koruma, restorasyon, arkeoloji, müze ve kütüphanecilik sektörlerini 5. kez buluşturdu.

Efes Selçuk'un sesi İstanbul'dan duyuldu

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Kültürel Miras Fuarı Heritage İstanbul ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Efes Selçuk, İstanbul’da dile geldi… Kültürel varlığımız bizimdir ve sahip çıkacak olan bizleriz… 5. Heritage İstanbul Fuarında konu Efes Selçuk ve kıymetleriydi…” dedi. 

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, 23- 25 Haziran tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Heritage İstanbul’da Tarihi Belediyeler Paneli’ne konuşmacı olarak katıldı. 

EFES SELÇUK’UN 8600 YILLIK KESİNTİSİZ TARİHİ VAR
Konuşmasında Efes Selçuk’un 8600 Yıllık kesintisiz bir tarihe sahip olduğunun altını çizen Başkan Sengel; “ Kentin her noktasında bir tarihi değer sizi karşılıyor. Kentimizin o kadar çok cevheri var ki, bazen biz de hangi cevheri daha fazla öne çıkaracağımız konusunda kararsız kalıyoruz. 8600 yıllık tarih içerisine birçok değeri dahil etmiş, bu değerler zinciri içerisinde dimdik ayakta duran bir kentten bahsediyoruz. Ayasuluk Kalesi’nden Ayasuluk Kalesi’nin altında inanç kardeşliğinin mevcut olduğu ve hoşgörü olduğu bir kentten bahsediyoruz. Bir tarafta Artemis Tapınağı, bir tarafta Saint Jean Kilisesi varken, kendisini gösteren bir İsabey Camisi’nin olduğu,  Su Kemerleri ’nin her an sizin karşınıza çıkıp selam durduğu bir kentten bahsediyoruz. Anlatmakla bitmez. Yaşamak, öğrenmek ve algılamak lazım. Döneminde 200 bin kitabın bulunduğu Celsus Kütüphanesi, kültür ve sanata ev sahipliği yapan Antik Çağ’ın en büyük tiyatrosu Efes Antik Tiyatrosu var. İlham Veren bir kenttir. Herakleitos ve Kallinos’a ilham kaynağı olmuştur” diyerek Efes Selçuk’un tarihini kısaca katılımcılara anlattı. 

Başkan Sengel, Efes Selçuk’un sahip olduğu kültürel miras değerleri ışığında kentin değerlerinin korunmasında yerel yönetimlerin büyük bir rolü olduğunu belirtti. 

Kültür endüstrisi ve ilgili sektörlerde çalışan kamu kurum yetkilileri, özel sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilere yeni ufuklar açması için dünyadan ve ülkemizden, “duayen” olarak adlandırılan konuşmacıların yer aldığı ve sektörel gelişmelerin sergilendiği konferans ve fuar organizasyonu olan Heritage İstanbul, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği gibi kurumlar tarafından destekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER