Efes Selçuk tarihi çağrıda birleşti: Geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım!

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in çağrısıyla ve Efes Selçuk Belediye Meclis üyeleri, kentte faaliyet gösteren siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Efes Selçuk’un yerel ekonomisi ve geleceği ile ilgili tarihi bir açıklama yapıldı.

Efes Selçuk tarihi çağrıda birleşti: Geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım!

Basın açıklamasına Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

TÜM SİYASİ PARTİLER BİRLEŞTİ

Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri süreç ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiler. Efes Selçuk için önemli bu konuda ortaya çıkan sonuç Efes Selçuk için birlikte mücadele etmek oldu. Konu ile ilgili bazı katılımcıların görüş ve önerileri şöyle:

CHP İlçe Başkanı Mehmet Karanfil: Efes Antik Kenti Selçuk’un ekonomisi için çok önemli. Bu anlamda diğer partilerle birlikte nerelere gidilmesi gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapalım.

AK Parti İlçe Başkanı Selim Girbiyanoğlu: Meselenin Selçuk olduğu nokta bizim için siyaset üstüdür. Bu noktada da bizler AK Parti İlçe Teşkilatı olarak üzerimize düşeni yapacağız. Buranın Selçuk’ta, Selçuk’lularda kalması gerekiyor.

MHP Selçuk İlçe Başkanı İbrahim Ali: “Biz elimizden gelen her şeyi yaparız. Bizim sorunumuzu en iyi şekilde biz çözeriz”

HDP İlçe Başkanı- EFES ÇED Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Karadağ: “ Selçuk’un gelirleri önemli derecede Selçuk’a kalmalıdır. Selçuk Belediyesi’nin gerekli hizmetleri yapabilmesi için gelirlerimizin kentin içinde kalması önemlidir.

İyi Parti İlçe Başkanı Ertuğrul Demirtaş: “ Bu önemli konuda tüm teşkilatımızla üzerimize düşen her şeyi tüm parti teşkilatımızla yapacağız”

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sema Yeşilçimen konunun siyaset üzeri olduğunu belirterek; “Mecliste grubu olan hiçbir partinin bu konuyu siyasete alet etmeyeceğini biliyorum. Çabaları da görüyorum. Eğer biz birlik olursak bunların üzerinden gelebiliriz. Haklarımızı sonuna kadar arayalım” dedi.

Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu: “Efes’in otopark sorunundan bir araya geldik.. Her zaman kentimizin diğer sorunları için de bir araya gelelim. Eğer sorunlarımızı kendimiz çözemezsek elimizdeki değerleri de kaybederiz.”

Katılımcıların konuşmalarının ardından Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel tarafından okunan ve Efes Selçuk’taki onlarca kurumun temsilcilerinin imzalayarak destek verdiği açıklamanın tamamı şöyle:

“EFES SELÇUK’UN GELECEĞİNE HEP BİRLİKTE KARARLILIKLA SAHİP ÇIKACAĞIZ!

Türkiye’nin kadim tarihe açılan kapısı olan turizm başkenti Efes Selçuk’un temel gelir kaynağı turizmdir. 1970’lerden bu yana Selçuk Belediyesi tarafından işletilen Efes Alt Kapı Otoparkı ve Efes Ören Yeri’nden elde edilen gelirler kentin kamusal hizmetleri için harcanmaktadır. Ayrıca yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bölge, kent esnafımızın ve yerel ekonomimizin de bel kemiğidir.

Geçmiş dönemlerde belirlenen kira bedeli karşılığında gelirleri Belediyemiz bütçesine aktarılan Efes Alt Kapı Otoparkı’nın işletilmesi, son dönemde kira bedeli ve cirodan yüzde 35 kesinti karşılığında Belediyemize bırakılmıştır. Bu dönem Aralık 2021 sonunda bitmektedir ve DÖSİM tarafından yeni bir ihale süreci planlanmaktadır.

Efes Ören Yeri Girişinden Belediyemize aktarılan pay ise yıllar içerisinde yüzde 40’tan önce yüzde 15’e, sonra da yüzde 5’e düşürülerek İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesine devredilmiş, ilçelerin nüfuslarına oranla dağıtılmaya başlanmış ve Efes Selçuk Belediyesi bu adaletsiz dağıtım sonucunda 26. Sıradan pay hakkına sahip olabilmiştir.

Temel gelir kaynağı turizm olan Efes Selçuk Belediyesi’nin kamusal hizmetlerinin sürekliliği ve Efes Selçuk’un başta esnaflar olmak üzere yerel ekonomisinin varlığı Efes Alt Kapı Otoparkı ve Efes Ören Yeri Girişi gelirlerinin kentimize bırakılmasına bağlıdır. Söz konusu gelirler ve işletme hakları elimizden alınırsa, ortada ne esnaf ne yerel ekonomi ne de bir Belediye hizmeti olanağı kalmayacaktır.

Biz tüm Efes Selçuk halkının tamamının yasal ve meşru temsilcileri olarak, Efes Selçuk’un varlık koşulu olan bu gelirlerin kentimizin tüm kesimlerinin refah ve huzuruna harcanmasının vazgeçilemez bir hak ve zorunluluk olduğuna tüm aklımız ve kalbimizle inanmaktayız. Tüm yasal ve toplumsal düzlemlerde her ne pahasına kentimizin geleceğinin teminatı olan bu haklarımıza hep birlikte kararlılıkla sahip çıkacağımızı tüm Türkiye kamuoyuna bildiririz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kamu ve sivil kurumlarına ve temsilcilerine, kentimizin geleceğini savunduğumuz bu haklı mücadelemizde bize destek olmaya çağırıyoruz.

FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL EFES SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI

NURİ CAFEROĞLU CHP MECLİS ÜYESİ

HASAN UYSAL CHP MECLİS ÜYESİ

ABDULLAH YILDIZ CHP MECLİS ÜYESİ

GÜLLÜ KARTAL CHP MECLİS ÜYESİ

METİN ERKAN CHP MECLİS ÜYESİ

DİLEK YOLCU     CHP MECLİS ÜYESİ

MEHMET GÖRÜŞ CHP MECLİS ÜYESİ

CEM SUBAŞI  CHP MECLİS ÜYESİ

SERKAN TOPALAN CHP MECLİS ÜYESİ

ALİ İHSAN KARADUMAN CHP MECLİS ÜYESİ

SEMA YEŞİLÇİMEN        AK PARTİ MECLİS ÜYESİ

HAKAN BAYRAKLI     AK PARTİ MECLİS ÜYESİ

SIDDIK DEMİRCAN AK PARTİ MECLİS ÜYESİ

İBRAHİM GÖKÇE MHP MECLİS ÜYESİ

BURHAN ÖZNUR MHP MECLİS ÜYESİ

HAYDAR YURDAKUL

ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ SELÇUK İLÇE BAŞKANI

İBRAHİM SOĞUTMAZ

AKP SELÇUK İLÇE YÖNETİMİ

SELİM GİRBİYANOĞLU

AKP SELÇUK İLÇE BAŞKANI

MEHMET KAYA

MHP SELÇUK İLÇE SEKRETERİ

MİTHATCAN DURU

CHP SELÇUK GENÇLİK KOLLARI

HAKAN ÇÖMRÜ

MHP SELÇUK İLÇE YÖNETİMİ

İBRAHİM ALİ

MHP SELÇUK İLÇE BAŞKANI

ERTUĞRUL DEMİRTAŞ

İYİ PARTİ SELÇUK İLÇE BAŞKANI

ABDURRAHMAN HELVACI

İYİ PARTİ SELÇUK İLÇE YÖNETİMİ

MUAMMER KEÇECİOĞLU

İYİ PARTİ SELÇUK İLÇE YÖNETİMİ

REFİK ADIYAMAN

İYİ PARTİ SELÇUK İLÇE YÖNETİMİ

TEKİN KARADAĞ

HDP SELÇUK İLÇE BAŞKANI , EFESÇED

MEHMET KARANFİL

CHP SELÇUK İLÇE BAŞKANI

TALAT ÜNLÜ

ÇAMLIK MAHALLE MUHTARI

ÖMER GÖRGÜLÜ

İSABEY MAHALLE MUHTARI

İSMAİL YILDIRDI

ŞİRİNCE MAHALLE MUHTARI

AHMET ÇOKYAMAN

CUMHURİYET MAHALLE MUHTARI

İBRAHİM TUTGUN

BARUTÇU MAHALLE MUHTARI

REMZİ ERYILDIZ

HAVUTÇULU MAHALLE MUHTARI

MEHMET ÖNER

14 MAYIS MAHALLE MUHTARI

NAZMİ TABAK

GÖKÇEALAN MAHALLE MUHTARI

SELAMİ ÜYÜCÜ

SULTANİYE MAHALLE MUHTARI

FAHRETTİN EREN

SELÇUK ŞEHİT VE GAZİLER DER. BAŞKANI

ESAT KÜÇÜKZEYBEK

SELENDER BAŞKANI

DOĞUCAN BAYRAM

ZİRVE DAĞCILIK SELÇUK BAŞKANI

LEVENT BULUT

ZİRVE DAĞCILIK SELÇUK YÖNETİMİ

GÜRHAN KAÇAN YÖRÜK

ZİRVE DAĞCILIK SELÇUK YÖNETİMİ

AZİZ AKGÜNOĞLU

SELÇUK ŞÖF. VE OTOMOBİLCİLER ODASI

ABDULLAH ÖZNUR

SELÇUK ŞÖF. VE OTOMOBİLCİLER ODASI

ERDAL SUBAŞI

OTEL PANS. TUR. EŞ. SAT. OD. BŞK

CEMAL MENGİ

EFES DERNEK YÖNETİM KURULU

ALİ DERELİ

EFES TURİSTİK EŞYA DER.

MUHARREM AKAĞAÇ

EFES TURİSTİK EŞYA DER. BAŞKANI

MEHMET BAYRAKTAR

MERKEZ TOPRAK SU KOOP SELÇUK BAŞKANI

MAHMUT KAPICIBAŞI

SELÇUK EFES KÜLTÜR VE TURİZM VAKFI

RAUP KÖSE

EĞİTİM-SEN SELÇUK TEMSİLCİSİ

ÖZGÜR AYDOĞAN

SELÇUK ESNAF VE SANAT ODASI

KORAY YOLCU

SELÇUK TİCARET ODASI

METİN ÇITAK

Ç.Y.D.D. SELÇUK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER