Dokuz Eylül Rotary 'Olmazları Olduran Kadınları' ağırladı

Dokuz Eylül Rotary Kulübü'nün düzenlediği online toplantıda “Olmazları Olduran Kadın Emeği Hikayeleri” anlatıldı.

Dokuz Eylül Rotary 'Olmazları Olduran Kadınları' ağırladı

Dokuz Eylül Rotary Kulübü’nün “Olmazları Olduran Kadın Emeği Hikayeleri” konulu toplantısına konuk olan Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı İzmir Saha Sorumlusu Sema Kaya “Türkiye'de en çok kadın kooperatifi İzmir’de bulunuyor. Yaklaşık 45 kadın kooperatifi var, bu anlamda öncü olan bir şehirde yaşamaktan gurur duyuyor, fırsat verilirse kadınların her alanda başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

“Kadın ve Çocuk Merkezi”

Kaya, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı’nın 1986 yılında özellikle dar gelirli kadınların kendi ihtiyaçlarını karşılamalarına, yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak ve karar alma süreçlerine katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu belirtti. Liderlik ve Kooperatifleşme, Yerel Kalkınma ve Ekonomik Güçlendirme, Kadın Merkezli Afet ve Göç Programı olmak üzere üç temel üzerinde çalıştıklarını söyleyen Kaya, kadınların iş hayatına atılamamasının en büyük nedenlerinden birinin çocuk bakımı olduğuna dikkat çekerek “Bu doğrultuda İzmir’de yılda yaklaşık bin aileye erişim sağlanacak Kadın ve Çocuk Merkezi’ni kurmak için ilk adımları attık” diye konuştu.

‘Mor traktör’ hayali

Yelki Girişimci Kadınlar Üretimi ve İşletme Kooperatifi Başkanı Eda Filiz Yaşoğlu ise “Bin yıllık tarihi olan Yelkimize marka değeri katmak amacıyla yereldeki tüm kadınlar bir araya geldik. Bir tezgahla başladığımız üretici pazarımızda, şimdilerde uluslararası ihracat yapıyoruz” diye konuştu. Kadınlar olarak birbirlerine ‘çatı’ olduklarını söyleyen Yaşoğlu “Çabamızın simgesi olacak bir mor traktör alma hayalimiz var. Olmazları olduran kadınlar olarak bunu da başaracağımıza inanıyorum” dedi.

“Destek bekliyoruz”

Çeşme Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkan Yardımcısı Banu Ayhan da kadınların kendilerine olan inançları ve güçleri artıkça üye sayılarının da artığına dikkat çekerek, yedi kadın ortakla başlattıkları kooperatif hareketine şu an 80 ortakla devam ettiklerini söyledi. El sanatları ve gıda üretimi olmak üzere iki alanda çalıştıklarını belirten Ayhan “Biz kendi imkanlarımız doğrultusunda çabalıyoruz. Ancak büyük mağazalarla başa çıkmamız mümkün değil, bu anlamda kadın kooperatiflerinin yerel değil, ulusal pazarlara ulaşması desteklenmeli” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER